Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Kalouskova cisterna ho nezachránila, Torubarovi teď hrozí návrat za mříže

Česko

  13:00
PRAHA - Soud s Alexejem Torubarovem se pro ruského podnikatele hned na začátku zkomplikoval. Jeho bývalí obchodní partneři, proti nimž stojí, senát žádají, aby restauratéra poslal zpět do vazby. Prý jim vyhrožuje a chce utéct. Torubarov se brání, že jde o lživá nařčení. Soud rozhodne koncem listopadu.

Alexej Torubarov

Hlavní líčení u volgogradského soudu, kvůli němuž Torubarova ruští policisté za dramatických okolností odvezli z Česka, začalo před dvěma týdny. Podle obžaloby se v roce 2008 tehdy úspěšný volgogradský byznysman pokusil podvést své obchodní partnery Artura Levčenka a Alexeje Železnyje. S nimi napůl vlastnil společnost Elvis Plus provozující síť restaurací.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pokusil se od nich získat 50procentní podíl, přestože měl v té době dluh u banky ve výši cca 20 milionů (přes 11,5 milionu korun) rublů a věděl, že jim nemůže zaplatit. Jeho právník, který nic nevěděl o jeho podvodných úmyslech, uzavřel smlouvu o koupi a prodeji se zástupci Železného a Levčenka. Torubarov ale v uvedenou dobu peníze nezaplatil, čímž jim způsobil úmyslně škodu každému 13 milionů rublů, čímž spáchal podvod ve sféře podnikání, tj. podvod předem promyšlený v obzvláště velkém rozsahu," stojí v obžalobě, kterou má server Lidovky.cz k dispozici.

Kauza Torubarov

Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V České republice žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání, jemuž se 2. května podle zjištění serveru Lidovky.cz na poslední chvíli snažilo zabránit několik členů vlády, včetně ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který před letadlo s ruským podnikatelem nechal postavit cisternu.

Ruský podnikatel byl po příletu z Prahy do Moskvy eskortován do vazební věznice ve Volgogradu, kam se za ním nyní chystají čeští diplomaté v Rusku, aby se podívali, v jakých podmínkách se nachází.

Jeho vydání kritizoval Český helsinský výbor. Podle něj neměl ministr Blažek právo vydat Torubarova do vlasti, protože úřady nevyřídily byznysmenovu žádost o azyl. Blažkova mluvčí Štěpánka Čechová již dříve uvedla, že ministr vydání povolil v souladu s trestním řádem a poté, co extradici schválily krajský, vrchní i Ústavní soud. Ministra se již dříve zastal i premiér Petr Nečas (ODS).

Zdroj: ČTK

Torubarov nicméně tvrdí, že podveden byl naopak on. 20 milionů rublů si půjčil na nákup nové restaurace, kterou chtěl získat prostřednictvím exposlance volgogradské dumy Jevgenije Glazkova a důstojníka tajné služby Andreje Čumanova. Jenže dvojice sebrala peníze a žádné budovy pro něj nekoupila, což koncem října uznal soud. Pokud ho nicméně soud uzná vinným, hrozí pět až 10 let za mřížemi.

"Předpokládal, že bude vlastníkem svých restaurací, o žádný podvod a už vůbec ne předem promyšlený se nejednalo. Pokud by je skutečně dostal, mohl získat další půjčku a společníkům zaplatit, jak slíbil," upozorňuje Hana Demeterová z občanského sdružení Help a Man, která se o kauzu dlouhodobě zajímá. Torubarova podle ní naopak se společníky podvedl jeho advokát. "Dnes bydlí v jeho bytě, který na sebe podvodem převedl," poukazuje.

Levčenko a Železnyj navíc soudu doručili celkem čtyři oznámení, v nichž tvrdí, že jim Torubarov vyhrožuje a plánuje utéct ze země. Soud kvůli tomu zvažuje, že ho pošle zpět do vazby, odkud ho v červenci kvůli její nepřípustné délce pustil. Rozhodovat bude 26. listopadu.

Líčení se chtěli účastnit i zástupci českého konzulátu, podle Demeterové však zatím k soudu nepřišli.  Česko Torubarova vydalo Rusku na základě mezinárodního zatykače i přes žádost o azyl, o níž ještě nebylo rozhodnuto. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek podle lidskoprávních mezinárodních organizací a pozdějšího nálezu Ústavního soudu tak nemohl učinit, šéf rezortu spravedlnosti naopak argumentoval, že rozhodl v souladu s trestním řádem a poté, co extradici schválily krajský, vrchní i Ústavní soud.

Událost vyvolala poprask na politické scéně, tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (oba TOP 09) s vydáním nesouhlasili. Kalousek dokonce ve snaze na poslední chvíli zabránit odletu letounu s Torubarovem na palubě před něj nechal postavit cisternu.   

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!