15. července 2014 14:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalouskovi hrozí pokuta. Nazval poslance Ondráčka komunistickým fízlem

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) | foto: (c)IlustraČeská pozice

PRAHA Označení "komunistický fízl" vadí poslanci KSČM a bývalému esenbákovi Zdeňku Ondráčkovi. Na plénu při minulé schůzi dolní komory ho tak nazval místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ondráčkovým podnětem se v úterý začal zabývat Sněmovní mandátový a imunitní výbor.

Výbor bude pokračovat v projednávání podnětu za týden, pozve Kalouska i Ondráčka, řekl místopředseda výboru Jan Chvojka (ČSSD), který úterní zasedání vedl.

Ondráček byl coby člen SNB v lednu 1989 u toho, když policie tvrdě zasáhla proti demonstrujícím studentům během Palachova týdne. Ondráčkovou smůlou bylo, že se k tomu sám přiznal, na což média později několikrát upozornila, naposledy když se na podzim rozhodl kandidovat do sněmovny. V rozhovoru pro časopis Mladý svět totiž v roce 1989 vysloveně uvedl, že bil lidi a obuškem uhodil i demonstrující dívku.

PSALI JSME:

A právě na toto Kalousek narážel. Debata s poměrně ostrými vyjádřeními se odehrála na červnové schůzi při projednávání předlohy ODS, podle které by šéfa finančního analytického útvaru ministerstva financí nejmenovat ministr, ale vláda na jeho návrh. Činnost útvaru by kontrolovala sněmovní komise.


"Poslanecká sněmovna má funkci nejenom zákonodárnou, ale taky kontrolní. Vy opravdu na tu kontrolní funkci chcete rezignovat? Vy ji nechcete mít? V duchu té komunistické mlátičky, která mluvila přede mnou, u které mi je úplně jedno, jestli byla, nebo nebyla na Václavském náměstí, protože to prostě byl komunistický fízl a jeho názory nemůžu brát vážně?," řekl v debatě podle stenozáznamu Kalousek.

Rath platil za narážku na Kalouska

V minulosti dostal od výboru desetitisícovou pokutu za výroky na Kalouskovu adresu exposlanec ČSSD David Rath. Na schůzi sněmovny tehdy na Kalouskovu adresu řekl: "Pravděpodobně nejste úplně ve střízlivém stavu, pane ministře". Kalousek se proti nařčení ohradil a řekl, že mu jeho zdravotní stav nařizuje přísnou abstinenci. Sankci potvrdila i sněmovna. Rath ji platit nechtěl. Bránil se u soudů, neuspěl.

Sněmovní výbor se v úterý zabýval i dalším podnětem, který se týkal údajného střetu zájmů ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO) kvůli jeho působení v představenstvu dopravní firmy Omega Servis Holding. Ministr podle Chvojky předložil dokumenty, podle nichž se funkce předsedy představenstva vzdal; rezignace ale nebyla procesně vyřešena obchodním rejstříkem. Výbor uvedl, že Prachař zákon neporušil.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!