13. února 2017 13:22, aktualizováno  14:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalouskovi někdo poslal obálku s bílým práškem. Zasahovala policie i hasiči

Miroslav Kalousek (TOP 09). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek (TOP 09). | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Do Sněmovny dnes přišla obálka s neznámým práškem. Na místě zasahovali hasiči, kteří si neznámou látku převzali k expertize. Podle prvního zjištění ale nebyla nebezpečná, řekla mluvčí hasičů Pavlína Adamcová. Zásilka byla určena předsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi, otevřela ji asistentka, která věc ohlásila. Podle Kalouska jsou výhrůžky fyzickou likvidací každodenní rutinou vrcholového politika.

„Stačí se podívat na diskuse pod internetovými články... Frustrovaný zoufalec, který chce být něčím důležitý, se snaží vyhrožovat smrtí někomu jinému. Zažil jsem to tisíckrát, dnes zase. Dnes mě mrzí, že to bylo s plnou parádou,“ řekl Kalousek. Asistentka podle něho postupovala přesně podle bezpečnostních předpisů. „Kdybych každý den postupoval podle bezpečnostních předpisů, nedělám nic jiného, než že volám policii,“ podotkl předseda TOP 09.

Hasiči a policisté dostali informaci o nálezu neznámé látky v zásilce kolem 12:15. Podle mluvčí hasičů vyjeli na místo chemici a hasiči z centrály a ochrany Pražského hradu. „Látku zajistili, dle první detekce nebyla nebezpečná, a odvezli k dalšímu zkoumání,“ uvedla Adamcová.

Mluvčí policie Jan Daněk řekl, že policie na základě výsledků rozboru určí další postup v případu a zda šlo o protiprávní jednání. Kdo byl adresátem zásilky, ale nesdělil. „Známe osobu, které to bylo adresováno, ale v tuto chvíli by nebylo přínosem, ji zveřejňovat,“ doplnil Daněk.

ČTK