Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
13. června 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalouskovu cisternu už šetří policie. Ať si mě pozvou, vzkazuje ministr

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) | foto: ČTK

PRAHA O kauzu vydaného Alexeje Torubarova se zajímá policie. Konkrétně prošetřuje dramatické události na Letišti Václava Havla z 2. května, kdy se ruského podnikatele snažilo pět českých ministrů vytáhnout z paluby letounu společnosti Aeroflot. Ministr financí Miroslav Kalousek tehdy nechal letadlu do dráhy postavit cisternu.

"Událost prověřují na základě přijatého trestního oznámení kriminalisté prvního policejního obvodu. Věc je ve fázi prověřování, v rámci kterého policisté zjišťují veškeré okolnosti a skutečnosti celé situace. To znamená, že zatím nebyla stanovena žádná konkrétní právní kvalifikace a nebyly ani zahájeny úkony trestního řízení," sdělil serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Kalousek se na výslech těší

Vyšetřovatelé si na pátek k výslechu pozvali Torubarovova advokáta Milana Hulíka. "Chtějí, abych podal vysvětlení. Jde o bránění v odletu letadla na letišti," řekl serveru Lidovky.cz. Kalousek zatím pozvánku nedostal. "Zatím mě nikdo nekontaktoval, ať si mě pozvou, já jim klidně něco řeknu. Díky péči kolegů z Věcí veřejných bývám u výslechu tak dvakrát, třikrát měsíčně," žertoval ministr.

KAUZA TORUBAROV EXKLUZIVNĚ NA LIDOVKY.CZ:

Jak informoval server Lidovky.cz, do akce se zapojili ministři financí, zahraničí, dopravy, vnitra a spravedlnosti. Kalousek, pod jehož ministerstvo letiště spadá, vystupoval během záchranné akce nejvýrazněji. Dokonce nechal letadlu do dráhy postavit cisternu, aby ho zdržel. "Vše, co ten den a v tyto okamžiky konal personál letiště, konal výhradně na mou odpovědnost," zdůraznil, když se ho server Lidovky.cz na akci ptal. Ruští policisté však odmítli českým kolegům podnikatele vydat, a tak nakonec skutečně odletěl.

"Šéf policie lhal"

Kalousek schytal za akci na letišti kritiku i od opoziční ČSSD. "Já dost dobře nechápu, jak je možné připustit, aby ministr takto bral rozhodování a právo do svých rukou v situacích a na místě, kde mu to vůbec nepřísluší," hřímal například v úterý Lubomír Zaorálek ve sněmovně.

Vážné obvinění vznesl i brněnský soudce Michael Vrtek, podle něhož mu v souvislosti s událostmi na letišti několikrát lhal policejní prezident Martin Červíček.

ČTĚTE TAKÉ:

Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdí, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V České republice žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání a to i přes to, že ještě nebylo rozhodnuto o jeho azylové žádosti. Schytal za to kritiku od nevládních organizací v čele s Českým helsinským výborem, ale i od Kalouska, podle něhož Česko možná Torubarova poslalo na smrt. Ruská strana mezi tím pozvala české zástupce na exkurzi do Torubarovova vezení ve Volgogradu (více čtěte ZDE).

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...