Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kalouskovy falešné složenky děsí stovky lidí

Česko

  9:00aktualizováno  15:12
PRAHA - Měla to být předvolební nadsázka. Záměr strany TOP 09 se ale poněkud zvrtl. Lidem v celém Česku přichází do schránek složenka na úhradu 121 000 korun – částky, která odpovídá podílu každého občana České republiky na státním dluhu.

Miroslav Kalousek se složenkou na úhradu státního dluhu. foto: TOP 09

Jenže místo očekávaného zamyšlení nad budoucím osudem veřejných financí vyvolala složenka u některých voličů čiré zděšení. Bojí se, že mají jít peníze na poštu skutečně zaplatit.

Lidé kvůli kampani blokují tísňovou linku a policisté jim musejí vysvětlovat, že jde pouze o předvolební akci a věc není trestná.  Objevila se i trestní oznámení kvůli podezření z podvodu. Podle policie jsou ale neodůvodněná.

"Nepochopili, že se jedná o předvolební kampaň. Stěžejní je na letáku složenka. To, že jde o volební kampaň, se dozví až z malých písmen pod složenkou. Takže spousta seniorů byla znepokojena a alarmovala tísňové linky 112 a 158," mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Také v sídle TOP 09 kvůli tomu zvoní telefony, volající žádají vysvětlení. Předvolební složenka s nápisem "Upomínka – ihned uhraďte dluh" zmátla řadu lidí. "Je pravda, že k nám volají stovky lidí. Pečlivě a trpělivě jim vše vysvětlujeme, někteří to pochopí, jiní ne," řekl LN mluvčí strany Jan Jakob.


Podle nejmenovaného zdroje z TOP 09 hrozí straně dokonce přes dvě desítky trestních oznámení. To vedení strany zatím odmítá. "Zda nám z toho budou plynout nějaké žaloby, nyní nejsem schopen komentovat," řekl Jakob.

Podle již citovaného zdroje může být za některými stížnostmi ČSSD: "Dimun (šéf PR ČSSD, pozn. red.) mobilizuje kardiaky, aby ukazovali, jak jim z toho málem šlehlo, když to našli ve schránce."

Lidé podávají trestní oznámení či se hroutí

Například ve Zlínském kraji policisté evidují desítky oznámení o podezření z podvodu. Lidé kvůli kampani TOP 09 blokují tísňovou linku a policisté jim musejí vysvětlovat, že jde pouze o předvolební akci. Trestní oznámení se rozhodla podat strana Suverenita - blok Jany Bobošíkové. Má podezření, že jde o šíření poplašné zprávy a také vydírání.

Mnoho lidí volební ale kampaň strany nepochopilo, Mladá fronta Dnes informuje o případu seniorky z Nepomucka, která se ze složenky zhroutila. "Opakovala stále dokola, že nic neprovedla, že na nás přijde exekutor a přijdeme o barák," řekl deníku její syn. "Máma je na tom špatně, je pod dohledem psychiatra," doplnil.

Socialisté se rozhodli některá média včetně LN bojkotovat. Člověk z Lidového domu, který si kvůli bojkotu nepřál uvést své jméno, však potvrdil, že věc probírají a zvažují další postup. "Máme neoficiální informace, že z toho nějaký důchodce někde na Vysočině skutečně zkolaboval," uvedl nejmenovaný informovaný sociální demokrat. "Zavedeme debatu na téma, zda proti tomu něco nepodnikneme," dodal.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek i přes nečekaně bouřlivé reakce tvrdí, že si jejich předvolební materiál nejde splést se skutečnou složenkou.

"Ta částka je šokující, ale pravdivá. Prosím o pochopení zejména ty, kterým se udělalo nevolno, je mi to líto, ale situace je velmi vážná - dělá se nám prostě špatně z pravdy," uvedl Kalousek.

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka je ale akce TOP 09 nestoudnost. Novinářům lídr sociálních demokratů vypočítal, že Kalousek byl jako člen KDU-ČSL ve většině vlád za poslední dvě desetiletí a v kabinetu Mirka Topolánka řídil ministerstvo financí, a je tak zodpovědný právě za rekordní schodek, kterým skončilo loňské hospodaření státu.

Další podrobnosti o Kalouskových složenkách čtěte v pátek v deníku