14. května 2010 9:00, aktualizováno  15:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalouskovy falešné složenky děsí stovky lidí

Miroslav Kalousek se složenkou na úhradu státního dluhu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek se složenkou na úhradu státního dluhu. | foto: TOP 09

PRAHA Měla to být předvolební nadsázka. Záměr strany TOP 09 se ale poněkud zvrtl. Lidem v celém Česku přichází do schránek složenka na úhradu 121 000 korun – částky, která odpovídá podílu každého občana České republiky na státním dluhu.

Jenže místo očekávaného zamyšlení nad budoucím osudem veřejných financí vyvolala složenka u některých voličů čiré zděšení. Bojí se, že mají jít peníze na poštu skutečně zaplatit.

Lidé kvůli kampani blokují tísňovou linku a policisté jim musejí vysvětlovat, že jde pouze o předvolební akci a věc není trestná.  Objevila se i trestní oznámení kvůli podezření z podvodu. Podle policie jsou ale neodůvodněná.

"Nepochopili, že se jedná o předvolební kampaň. Stěžejní je na letáku složenka. To, že jde o volební kampaň, se dozví až z malých písmen pod složenkou. Takže spousta seniorů byla znepokojena a alarmovala tísňové linky 112 a 158," mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Také v sídle TOP 09 kvůli tomu zvoní telefony, volající žádají vysvětlení. Předvolební složenka s nápisem "Upomínka – ihned uhraďte dluh" zmátla řadu lidí. "Je pravda, že k nám volají stovky lidí. Pečlivě a trpělivě jim vše vysvětlujeme, někteří to pochopí, jiní ne," řekl LN mluvčí strany Jan Jakob.


Podle nejmenovaného zdroje z TOP 09 hrozí straně dokonce přes dvě desítky trestních oznámení. To vedení strany zatím odmítá. "Zda nám z toho budou plynout nějaké žaloby, nyní nejsem schopen komentovat," řekl Jakob.

Podle již citovaného zdroje může být za některými stížnostmi ČSSD: "Dimun (šéf PR ČSSD, pozn. red.) mobilizuje kardiaky, aby ukazovali, jak jim z toho málem šlehlo, když to našli ve schránce."

Lidé podávají trestní oznámení či se hroutí

Například ve Zlínském kraji policisté evidují desítky oznámení o podezření z podvodu. Lidé kvůli kampani TOP 09 blokují tísňovou linku a policisté jim musejí vysvětlovat, že jde pouze o předvolební akci. Trestní oznámení se rozhodla podat strana Suverenita - blok Jany Bobošíkové. Má podezření, že jde o šíření poplašné zprávy a také vydírání.

Mnoho lidí volební ale kampaň strany nepochopilo, Mladá fronta Dnes informuje o případu seniorky z Nepomucka, která se ze složenky zhroutila. "Opakovala stále dokola, že nic neprovedla, že na nás přijde exekutor a přijdeme o barák," řekl deníku její syn. "Máma je na tom špatně, je pod dohledem psychiatra," doplnil.

Socialisté se rozhodli některá média včetně LN bojkotovat. Člověk z Lidového domu, který si kvůli bojkotu nepřál uvést své jméno, však potvrdil, že věc probírají a zvažují další postup. "Máme neoficiální informace, že z toho nějaký důchodce někde na Vysočině skutečně zkolaboval," uvedl nejmenovaný informovaný sociální demokrat. "Zavedeme debatu na téma, zda proti tomu něco nepodnikneme," dodal.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek i přes nečekaně bouřlivé reakce tvrdí, že si jejich předvolební materiál nejde splést se skutečnou složenkou.

"Ta částka je šokující, ale pravdivá. Prosím o pochopení zejména ty, kterým se udělalo nevolno, je mi to líto, ale situace je velmi vážná - dělá se nám prostě špatně z pravdy," uvedl Kalousek.

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka je ale akce TOP 09 nestoudnost. Novinářům lídr sociálních demokratů vypočítal, že Kalousek byl jako člen KDU-ČSL ve většině vlád za poslední dvě desetiletí a v kabinetu Mirka Topolánka řídil ministerstvo financí, a je tak zodpovědný právě za rekordní schodek, kterým skončilo loňské hospodaření státu.

Další podrobnosti o Kalouskových složenkách čtěte v pátek v deníku


Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.