Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Kalouskův dobrman‘ jde po Fischerovi, chce milionové odškodné

Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer | foto: Dan MaternaLidové noviny

PRAHA Někdejší prezidentský kandidát Jan Fischer měl v půli loňského roku plné ruce práce, aby sehnal pět milionů na doplacení dluhů z volební kampaně a mohl tak usednout v „hradní“ vládě Jiřího Rusnoka jako ministr financí. Nyní mu hrozí, že v krajním případě bude muset podobnou částku shánět znovu.

Právě o ni jej podle zjištění LN hodlá zažalovat jeho bývalý podřízený arbitrážní expert Radek Šnábl, jehož Fischer loni v říjnu vyhodil z úřadu na hodinu. Náboje do bitvy s exministrem, na niž se chystá, dal včera bývalému úředníkovi Obvodní soud pro Prahu 1. Ten totiž rozhodl, že okamžitá výpověď, již od Fischera dostal, je neplatná. Vracet se na ministerstvo, které má mimochodem možnost se ještě proti verdiktu odvolat, ani peníze po státu Šnábl nechce. Zacílí výhradně na Fischera.

„Výslovně jsem u soudu řekl, že zpět do pracovního poměru nechci. Stejně tak nechci žádnou náhradu pomém bývalém zaměstnavateli. Šlo mi jen o očištění jména a další podpůrný prostředek pro další právní kroky,“ uvedl pro LN Šnábl s tím, že mu zároveň běžela normální výpověď s výpovědní lhůtou, kterou nenapadal.

Zda se resort odvolá, není zřejmé. „S rozsudkem se nejdříve musíme seznámit. Pak se rozhodneme,“ uvedl mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

Předvolební hra Šnábl se hodlá soudit výhradně s Janem Fischerem. „Budu podávat žalobu na náhradu škody, kterou mi způsobil výroky, jimiž doprovázel dění kolem mé výpovědi, již mimochodem využil i v předvolební kampani,“ sdělil Šnábl, který patřil k blízkým spolupracovníkům Fischerova předchůdce Miroslava Kalouska. Za jeho působení na ministerstvu sedm let řídil arbitrážní spory vedené proti České republice a jeho úspěchy při urovnávání či vyhrávání miliardových sporů se místopředseda TOP 09 rád chlubil. Šnábl si pro urputnost v arbitrážních přích vysloužil přezdívku „Kalouskův dobrman“.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...