18. června 2014 13:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalousek koupil za státní peníze klavír. Stojím si za tím, tvrdí

Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek na poslední tiskové konferenci ve funkci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek na poslední tiskové konferenci ve funkci. | foto: ČTK

PRAHA Za nákupem historického klavíru, který přišel státní kasu na 455 tisíc, stojí bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (Top 09). A své rozhodnutí na něj uvolnit peníze z vládní rezervy rovněž obhajuje. „Ministerstvo kultury by mělo nákupy financovat ze svého rozpočtu. Je ale fakt, že loni byl rozpočet mimořádně napjatý,“ vysvětlil Kalousek. Klavír putoval do Českého muzea hudby.

„Je to světový unikát,“ promluvil o historickém hudebním kousku z náchodské dílny Johanna Riedla restaurátor muzea Petr Šefl pro Mladou frontu Dnes, která na případ upozornila. Ten věří, že nákupem se podařilo uchovat část národní identity.

ČTĚTE TAKÉ:

Nákup klavíru, jehož křídlo je vykládáno perletí a želvovinou a státní kasu přišlo na téměř půl milionu korun, se dle svých slov marně snažil prosadit u tří ministrů kultury. Uspěl však až u exministra financí Miroslava Kalouska. Ten si stojí si za tím, že jeho pořízení bylo v mezích zákona.

Nákupu hudebního nástroje pocházejícího z období okolo roku 1850 přitom dal exministr přednost i například před finanční podporou Muzea české krajky. „Jistý subjektivní zájem by se dal při rozhodnutí o nákupu vysledovat,“ připustil pro MfD Kalousek, který je milovníkem vážné hudby.

Klavír budou moci lidé již brzy spatřit v rámci oslav Roku české hudby.

Lidovky.cz

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.