22. října 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalouskův pád. Od založení silného projektu k těsnému ‚vplutí‘ do sněmovny

Miroslav Kalousek reaguje na sčítání hlasů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Kalousek reaguje na sčítání hlasů. | foto: ČTK

PRAHA Ve vrcholné politice se drží už čtvrtstoletí. Výsledky letošních sněmovních voleb ale staví lídra TOP 09 Miroslava Kalouska do pole poražených, a to i přesto, že jeho strana obhájila alespoň zlomek mandátů ve sněmovně. TOP 09 do poslední chvíle doufala, že přeleze přes pětiprocentní hranici. Tak se stalo, přesto lze hovořit o debaklu.

Jeho obliba mezi lidmi v posledních letech, kdy bylo jeho hlavním programem vymezování se vůči vicepremiérovi a jeho následovníku ve funkci ministra financí Andreji Babišovi, výrazně klesala.

V podílu nedůvěry vedl Miroslav Kalousek s 81 procenty. Za ním se v žebříčku umístil ministr zahraničí v barvách ČSSD Lubomír Zaorálek a vicepremiér Andrej Babiš shodně s 56 procenty. Vyplývá to ze zářijového průzkumu důvěry v čelné představitele sněmovních stran Centra pro výzkum veřejného mínění.

Miroslav Kalousek ve volebním štábu TOP 09.

Možná i to se odrazilo na tristním výsledku TOP 09 v aktuálních sněmovních volbách, který znamená ztrátu 19 mandátů v dolní komoře parlamentu. Pětiprocentní hranici překročila strana jen těsně. Přes číslovku stěžejní pro vstup do sněmovny se přehoupla až v závěru sčítání, kdy se obvykle počítají velká města.

Velké rozhodnutí

Šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska čeká teď velké rozhodnutí. V úterý na jednání užšího vedení strany oznámí, jestli zůstane v čele partaje. „Uvidíme, jak to dopadne. Ten krok je na panu předsedovi, ne na mně,“ komentovala to místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. O tom, kdo by ho mohl případně nahradit, ale zatím nechtěla mluvit veřejně.

Potom, co Kalousek poděkoval za podporu, hovořil i o možnosti předčasných voleb. Připomenul, že se snažil sestavit předvolební koalici proti vítěznému ANO. „Uděláme maximum, aby demokratické síly do příštích voleb, které mohou být předčasné, půjdou mnohem integrovanější,“ konstatoval s tím, že rozdrobenost politické scény byla přáním Andreje Babiše.

Rozhodující ve sněmovních volbách bylo hlasování obyvatel Prahy. Právě u nich má tradičně Kalouskova strana velkou podporu. V minulosti kandidovala ve volbách TOP 09 za podpory Starostů. V létě se ale uskupení rozdělila a každá šla do voleb zvlášť.

TOP 09 nicméně boj nebyl příliš úspěšný. Už i proto, že před sčítáním hlasů Kalousek prohlašoval, že by za něj považoval dvouciferný výsledek. „Úspěch by nepochybně byl, kdyby se podařilo sestavit prozápadní demokratickou vládu bez populistů a extremistů. Neúspěch by bylo, kdyby se to nepodařilo,“ řekl před novináři.

Šestapadesátiletý politik narozený v Táboře budoval přes dvacet let v české metropoli silnou politickou kariéru. Zakladatel a šéf TOP 09 byl viditelným poslancem Parlamentu už v barvách KDU-ČSL. Slavil úspěch, to například když byl oceněn jako ministr financí roku 2008 a 2011 pro oblast rozvíjejících se evropských ekonomik. 

V roce 2012 byl vyhlášen „nejdůvěryhodnějším ministrem financí Evropské unie“. Zažil i několik pádů, které mu pomalu „lámaly vaz“. Mezi voliči byl buď oblíbeným, nebo nenáviděným politikem.  Jeho osoba dělila veřejnost na dva znepřátelené tábory. Dodnes mu mnozí vyčítají některé jeho politické kroky. 

Velký zlom v jeho politickém životě nastal v roce 2009. Tehdy odešel z KDU-ČSL a pouhých pět měsíců před předčasnými sněmovními volbami přemýšlel o založení nové strany. Jako ideologii pro svou stranu zvolil pravicový konzervatismus a název TOP 09. Vznik své strany podmínil podporou Karla Schwarzenberga. Ten jeho nabídku skutečně přijal. 

Nejprve byl prvním místopředsedou TOP 09 coby nového projektu na politické scéně, po odchodu kolegy Karla Schwarzenberga z vedení se dostal do úplného čela. Po volebním úspěchu v parlamentních volbách v květnu roku 2010 byl v následném tříletém období ministrem financí v Nečasově vládě. Předsedal poslaneckému klubu TOP 09 a Starostů.

Miroslav Kalousek odpovídá čtenářům serveru Lidovky.cz
Kalousek vládu vyzval ke

V předešlých volbách do sněmovny v roce 2013 úspěšně kandidoval ve Středočeském kraji jako lídr TOP 09 a STAN. Získal 10 246 preferenčních hlasů, což byl nejvyšší počet ve Středočeském kraji. V letošních volbách si k dobru připsal „pouhých“ 7 392 preferenčních hlasů, což je 18,8 % hlasů v tomtéž kraji. 

Chybějící tváře

Podle politologa osloveného serverem Lidovky.cz Danielem Kunštátem ve ztrátě TOP 09 sehrál i roli její šéf Miroslav Kalousek. I když nepřímo. „Byla chyba TOP 09, možná kdysi Karla Schwarzenberga, že se ve straně nevyprodukovala jiná osobnost, než byl Miroslav Kalousek. Je to zdatný administrátor, vynikající rétor, zkušený politik a možná jeden z nejtalentovanějších českých politiků vůbec, to je všechno fajn,“ uvedl v rozhovoru. 

Ale současně je podle něj Miroslav Kalousek jedna z nejnegativněji vnímaných politických osobností v České republice. To, že je z různých důvodů, možná někdy i neprávem, takto negativně vnímaný, té straně nemůže pomoct,“ dodal. 

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz