Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kam investovat úspory

Česko

Posledních vývoj poškodil investice do dluhopisů a realitního trhu. Obchody s akciemi se stále potýkají s krizí a sazební politika ČNB příliš nenahrává ani úročeným vkladům.

V delším horizontu však akciové fondy budou znovu zajímavé.

Klíčovým faktorem při investičním rozhodování je vždy účel. Nejde ani tak o to, jestli chcete prostředky svěřit správcům fondu, nebo bance, ale spíše jestli šetříte do budoucna na důchod, bydlení nebo studium dětem. Je třeba se porozhlédnout po aktuálních ukazatelích a vývoji na trhu. V tuto chvíli zaznívají ze všech stran informace o krizi na akciovém trhu i v oblasti realitních investic a developerských společností. K orientaci slouží i plánované změny v souvislosti s důchodovou reformou a penzijními fondy.

Co se týče makroekonomických ukazatelů, jedním z nejdůležitějších je vývoj inflace. Meziroční růst spotřebitelských cen sice v srpnu zpomalil na 6,5 z 6,9 procent v červenci. Stále se ale jedná ve srovnání s předchozími roky o vysoké číslo. V praxi to znamená, že výnos z investice v řádu tří až šesti procent ročně v tuto chvíli představuje reálnou ztrátu. V následujících měsících ale analýzy předpovídají další snižování inflace až ke 4 procentům v roce 2009.

Investiční možnosti můžeme tradičně rozlišit na ty rizikovější s potenciálně vyšším výnosem a dále produkty bezpečné a málo výnosné. Vedle nich tu jsou i specifické možnosti investice, jako je stavební spoření nebo investiční životní pojištění. Podíváme se postupně na některé z nich a jejich aktuální možnosti zhodnocení.

PODÍLOVÉ FONDY Investice do podílových fondů vzrostly i v srpnu o půl miliardy korun, a to navzdory neveselým výsledkům trhů. Absolutně dominantní růst zaznamenaly fondy peněžního trhu, jejichž výnosnost ale často nepřevyšuje sazby spořicích účtů. Naopak z dluhopisových a smíšených fondů klienti dále utíkali.

Výsledek akciových fondů však naznačuje optimismus co do odhadu dalšího vývoje. Ať již krize potrvá dalších pár měsíců, nebo skončí za několik týdnů, dlouhodobě nynější nízké ceny akcií investicím do tohoto typu fondů nahrávají. Ačkoli při pohledu na souhrnnou výkonnostní tabulku akciových fondů za posledních 12 měsíců narazíme na samá děsivá čísla (například -32 % ČSOB akciový fond Střední a Východní Evropa; - 30 % AKRO akciový fond nových ekonomik apod.), lze se do investování vrhnout pod heslem „horší už to být nemůže“. Zejména v dlouhodobém horizontu roste pravděpodobnost, že na aktuální ceně akcií vyděláte. Podmínkou je zhodnocování prostředků po dobu minimálně pět let, v lepším případě 10 i 15 let.

SPOŘICÍ ÚČTY Velké množství prostředků míří na termínované vklady a spořicí účty, jejichž úrokové sazby do značné míry kopírují politiku České národní banky. Ta od roku 2005 trvale zvyšovala všechny základní sazby a dvoutýdenní Repo sazba tak poskočila z 2 až na 3,75 procent v únoru tohoto roku. Úročení vkladů rostlo, spořicí účty umožňující výběr prostředků kdykoliv, začaly nabízet sazby ve výši 3,5 procenta p.a., termínované vklady je přesahují sotva o polovinu procenta. Osmého srpna však došlo k obratu, ČNB totiž po třech letech sazby snížila. 2T Repo sazba nyní činí 3,5 procenta.

INVESTIČNÍ ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ Je možné ho vnímat také jako formu investice. Jedná se ale o jakousi finanční obdobu šamponu s kondicionérem v jednom. Produkt spojuje životní pojištění a nastavitelnou investici do fondů. Nic však nebrání tomu pořídit si každý produkt zvlášť, stejně jako si pořizujete šampon a kondicionér ve dvou lahvičkách. Investicím stejně jako vlasům může takové řešení dost často prospět.

Podle údajů pojišťoven dosahuje zhodnocení nejrizikovější formy investičního pojištění šesti procent ročně. Zdaleka ne celá měsíční splátka však na účet fondu doputuje. Velká část padne na pojištění a poplatky. To je ostatně důvodem toho, že právě nízká přehlednost rozložení pravidelného vkladu hraje proti této investici.

Autor: