Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kam s vězni? Třeba do domácího vězení

Česko

  8:30
PRAHA - Část odsouzených má z cel přejít do domácího vězení. Ministerstvo se tak snaží ulevit přeplněným věznicím. Nejplnější tuzemská káznice Kuřim ubytovává skoro o polovinu více trestanců, než je její kapacita. Většina dalších věznic překračuje své možnosti o třetinu. S kapacitou nemá potíže jen minimum žalářů.

Trestanci pankrácké věznice. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Aby se odsouzení za mříže vtěsnali, musí vedení věznic často improvizovat. Na cely se předělávají společenské místnosti, kanceláře i půda. „Kvůli přeplněnosti rekonstruujeme půdní prostory,“ popisuje mluvčí Eva Hodná, jak probíhá nafukování prostor ve věznici Světlá nad Sázavou.

Takřka všude šéfové věznic zápolí s nedostatkem lidí. Zatímco počty zavřených už pokořily třiadvacetitisícovou hranici, stav vězeňského personálu stagnuje pod sedmi tisíci. Finanční pomoc, kterou vláda přiznala věznicím letos v červnu, sice umožnila doplnit počty dozorců a vychovatelů tam, kde byl stav nejkritičtější. Například pankrácké věznici, kde dozorci letos neuhlídali prioritního vězně Otakara Tomka, však stále chybí čtyři desítky lidí.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozevírající se nůžky mezi našponovaným rozpočtem a vzrůstajícím počtem trestanců přitom znamenají bezpečnostní hrozbu. „Pokud se kapacity nezvýší, znamenalo by to riziko a napětí ve věznicích,“ varoval před časem ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Napjatá atmosféra panuje v některých věznicích už nyní. „Ta situace má negativní dopad na interpersonální vztahy,“ přiznává mluvčí kynšperské věznice Petra Bělíková.

Vězeňské filiálky

Pospíšilův úřad proto všemi silami hledá cesty, jak ústavům pro trestance ulevit. Nepříznivé statistiky by mohlo napravit, kdyby soudci častěji sahali k alternativním trestům nebo více využívali možnosti propouštět lehčí delikventy, kteří se za mřížemi chovají vzorně, do domácího vězení.

Institut podmínečného propuštění ještě před uplynutím poloviny trestu zavedl loni v lednu trestní zákoník. V praxi se ale příliš neujal. I proto nyní ministerstvo zorganizovalo semináře, které mají alternativní přístup popularizovat.

„Začala série seminářů, kterých se účastní i trestní soudci a státní zástupci. Cílem je dohodnout, jak mají vypadat návrhy ředitelů věznic na předčasné propuštění, aby byly pro soudy akceptovatelné,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Tereza Palečková.
V dohledné době mají v Česku navíc přibýt nové cely. Ministerstvo totiž vyjednalo bezplatný převod bývalého azylového tábora ve Velkých Přílepech, kde by měla vzniknout pobočka ženské věznice. „Počítáme s kapacitou až 200 míst,“ říká mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Úřad chtěl stejným způsobem získat ještě další prostory, v nichž by zřídil vězeňské filiálky. Areály, o kterých se uvažovalo, se však pro zřízení věznice ukázaly jako nevhodné.

Autor:

Mohlo by vás zajímat