Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kamenný „diář“ osvětluje osídlování Ameriky

Česko

Tabulka, na kterou si před čtyřmi staletími první angličtí kolonisté psali vzkazy, umožnila vědcům získat důležité poznatky o prvních kontaktech osadníků s indiány. Zásluhu na rozluštění mimoděk vyrytých čar mají nové zobrazovací a počítačové metody. Získané poznatky jsou tak důležité, že odborníci tabulku přirovnávají ke slavné Rosettské desce, kamenné stéle nesoucí nápisy, které umožnily rozluštění egyptských hieroglyfů.

Břidlicovou destičku o rozměrech 15 krát 20 centimetrů archeologové našli v centru historického Jamestownu loni v létě. Ležela ve studni vyhloubené pravděpodobně v roce 1609, tedy jen dva roky poté, co byla první úspěšná anglická kolonie na severoamerickém kontinentu založena. Kvalita vody brzy přestala vyhovovat a studna osadníkům posloužila jako jáma na odpad.

Nyní už vykopávky dospěly ke dnu studny. Pro archeology je obsah studny neocenitelným zdrojem informací, ovšem břidlicová tabulka je pravým pokladem. Obsahuje totiž mnohem víc záznamů, než by se vzhledem k jejím rozměrům blížícím se formátu A5 zdálo možné.

Jako stokrát propsaný kopírák Břidlicové tabulky v raném novověku sloužily jako náhrada za papír. Pisátko na tabulce zanechávalo bílou čáru, která se dala kdykoli smazat. Na destičky se tedy psalo jako na školní tabuli. Z hlediska historiků břidlicové tabulky představují snad nejhorší možné médium.

Naštěstí některé tahy pisátka v materiálu zanechaly i trvalejší stopy - rýhy. Díky pokročilým zobrazovacím metodám ze i ze zdánlivě neproniknutelné změti čar dešifrovat původní sdělení nebo alespoň jeho část.

Na obou stranách destičky jsou vyrytá slova, čísla i podobizny lidí v dobových oblecích. Kresby znázorňují rostliny a zvířata, se kterými se lidé žijící v Novém světě na začátku 16. století setkávali. Rozpoznat se dá například volavka a orel.

„Stejně jako nález Rosettské desky vedl k lepšímu porozumění starému Egyptu, přispívá i tato tabulka k poznání prvních let Jamestownu,“ říká Bill Kelso, muž, který postup vykopávek na místě řídí.

Autor většiny textů používal psací písmo, které bylo v té době běžné v právnických dokumentech. Dochovaly se i znaky, které zřejmě zachycují výslovnost některých výrazů algonkinského jazyka, řeči nedaleko usazeného indiánského kmene. Slovník tohoto jazyka sestavil anglický učenec Thomas Hariot, ovšem kniha byla zničena během požáru v roce 1666. Žádné kopie slovníku se nedochovaly.

Tabulka nese poselství o dobové literatuře, umění a symbolech používaných prvními osadníky, vysvětluje Kelso a klade řečnickou otázku: „Jaký jiný artefakt nám toho může tolik říct?“

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!