Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kamery budou hlídat památky v centru

Česko

PRAHA Sedm pražských památek, včetně pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí, má do konce roku začít hlídat kamerový systém.

Přístroje budou dohlížet také na staroměstský orloj, pomník Josefa Jungmanna na stejnojmenném náměstí, studny na Malém náměstí, sochu Jana Nepomuckého na Pohořelci a památník obětem komunismu na Újezdě. Magistrát to bude stát celkem osm milionů korun.

Památky bude chránit stejný systém, který funguje od dubna na Karlově mostě. Ten hlídá celkem deset kamer, které snímají jakýkoliv pohyb v blízkosti každé sochy. Další dvě monitorují most jako celek, zbývající čtyři jsou pomocné a sledují přístupové cesty k mostu. Když někdo naruší ochrannou zónu, která je definována v kameře, počítač na to okamžitě upozorní policisty i strážníky.

„Od té doby, co máme na Karlově mostě elektronický plot, nedošlo k žádnému poničení,“ zmínil optimistickou statistiku radní pro kulturu Milan Richter. Zařízení měsíčně nahlásí 150 poplachů, ve 26 případech jde o pokus o poškození sochy.

V současnosti se kamery a elektronický plot instalují na ochranu sochy svatého Václava na Václavském náměstí. Systém kamer napojených na alarm je podle mluvčího magistrátu Jiřího Wolfa v Čechách ojedinělý, pravděpodobně je to i evropská rarita.

Radní Milan Richter připravil seznam dalších 18 památek, které by měly kamery sledovat. Jsou to monumenty, které jsou často terčem vandalů, nebo ty, které byly nedávno opraveny. Mezi vytypovanými stavbami je například pomník Karla IV. na Křižovnickém náměstí, Svatováclavský vinařský sloup, studny na Anenském náměstí nebo kubistický sloup na Jungmannově náměstí.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat