19. října 2019 13:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kampaň Europolu má dopadnout nejhledanější zločince včetně žen. Mezi nimi i Češku

Mezi jednou z hledaných žen je i Češka Iveta Tancošová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezi jednou z hledaných žen je i Češka Iveta Tancošová. | foto: Eumostwanted.eu

Haag Evropský policejní úřad (Europol) zahájil kampaň nazvanou Crime Has No Gender, jejímž cílem je pomoci dopadnout nejhledanější ženy v Evropské unii. Podle úřadu není zločinné chování bližší žádnému pohlaví a kriminální činnost žen je „stejně závažná“, jako je tomu v případě zločinců-mužů. Webová stránka Europolu poskytuje přehled hledaných lidí, mezi nimiž je 18 žen, a je z ní patrné, že Česká republika pátrá po Ivetě Tancošové, která byla odsouzena k 7,5 roku vězení.

Portréty jednotlivých hledaných se postupně odhalují. Jsou navíc doplněny o...
Hledaná Chorvatka

Před zákonem ale utíká. Vylákala mladou ženu do Británie se slibem, že bude pracovat jako ošetřovatelka, avšak po příjezdu jí vzali pas a přinutili k prostituci. V roce 2011 ženu prodali příbuzným Tancošové v Irsku.

„Lidé si myslí, že pachatelkami zločinů většinou ženy nejsou, ale není to tak a tyto zločiny jsou stejně závažné jako ty, které spáchají muži,“ řekla mluvčí Europolu Tine Hollevoetová. V přehledu nejhledanějších zločinců figurují pachatelé vražd a obchodníci s lidmi či drogami.

Materiál je koncipován jako postupný popis činu a až nakonec se odhalí tvář hledaného. „Chceme přilákat pozornost co největšího počtu lidí. Máme zkušenost, že čím víc lidí hledané vidí, tím větší je šance, že se podaří ty osoby nalézt a zatknout,“ řekla Hollevoetová.

Francie například pátrá po Nigerijce Jessice Edosomwanové, která je na útěku od roku 2007, kdy se podařilo odhalit gang organizující prostituci v oblasti Lyonu. Zatčeno bylo už 26 lidí. Gang zneužíval skupinu žen nalákaných z Afriky do Francie na slib zajištění lepšího života. Proces v této kauze má v Lyonu začít 6. listopadu. Policie se domnívá, že Edosomwanová je buď v zemích Beneluxu, nebo v Itálii či Francii.

Dalším příkladem hledaných žen je Maďarka Ildikó Dudásová, která byla odsouzena k šesti letům vězení za prodej drog a zneužívání dětí. Vodila s sebou na schůzky se zákazníky vlastní potomky.

ČTK
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....