130 let

Kampaň má pomoci lidem s neobvyklými sexuálními preferencemi, například pedofilům či exhibicionistům

Česko
  •   11:41
Klecany (u Prahy) - Nová kampaň vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) a dalších odborných institucí má pomoci lidem s neobvyklými sexuálními preferencemi (parafiliemi). Mezi ně patří například pedofilové či exhibicionisti. Cílem v pondělí oficiálně zahájené kampaně je předcházení porušení zákona. V pondělí to řekl mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Hranice sexuálních identit. Ve světové literatuře jasně vede queer tematika, říká kritik

„Slovem parafilik se označují lidé, kteří mají silné preference pro neobvyklé sexuální objekty (například při pedofilii se jedná o zaměření na osoby v prepubertálním období, při hebe/efebofilii jde o zaměření na osoby v pubertálním období) anebo pro neobvyklé sexuální aktivity, které často zahrnují nějakou formu nesouhlasu ze strany sexuálního objektu či přímo násilí při sexu (například sexuální sadismus či exhibicionismus),“ uvedl metodik programu Parafilik Martin Hollý. Příčiny a mechanismy vzniku parafilií nejsou podle něj dosud přesně známy, ale podle odborníků se daný člověk s dispozicemi již narodí.

Pedofilie se v Česku vyskytuje přibližně u 0,3 procenta populace, hebe/efebofilie u 1,6 procenta, sexuální sadismus u 1,9 procenta, patologická sexuální agrese u jednoho procenta populace a preference znehybnění partnera u 3,6 procenta lidí. Mezi parafiliky převažují muži, ale parafilie se mohou vyskytovat i u žen. Jan malá část těchto lidí vyhledá odbornou pomoc.

Matku, která nechala šestiletou dceru zneužívat pedofilem, poslal soud za mříže. Opět dostala 4,5 roku

Tématem parafilie se částečně zabývá i dokument Víta Klusáka a Barbory Chalupové V síti. „Uvedení tohoto dokumentu výrazně pomohlo tématu parafilií zarezonovat v mediálním prostoru a logicky došlo také ke spolupráci s tvůrci tohoto dokumentu, kdy odborníci z NUDZ jeho vznik přímo konzultovali a nyní figuruje odkaz na web projektu Parafilik mezi kontakty na odborníky, které jsou na oficiálním webu filmu uveřejněny,“ uvedla vedoucí Laboratoře evoluční sexuologie NUDZ Kateřina Klapilová. Koproducentem dokumentu V síti je Česká televize, která jej premiérově uvede ve středu na programu ČT1, průběžně naváže i s informační kampaní včetně tří filmových spotů připravených odborníky.

„Od loňského prosince nabízí projekt Parafilik kromě online poradny také telefonickou a online krizovou intervenci a dlouhodobou kontaktní terapii pro parafiliky a osoby jim blízké. Terapeuti projektu prošli zahraničními výcviky a vytvořili podle nich postup vhodný pro práci v ČR. Všechny služby projektu jsou v tuto chvíli nabízeny bezplatně a anonymně,“ dodal Hollý. Podrobné informace jsou na www.parafilik.cz.

Autor: ČTK