Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kanada chystá víza pro Čechy, připustil to i Kohout

Kanadská vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanadská vlajka | foto: Shutterstock

PRAHA Kanada s nejvyšší pravděpodobností příští týden znovu zavede víza pro české občany. Kvůli rostoucímu počtu žadatelů o azyl -především Romů. Záměr Kanady připustil i ministr zahraničí Jan Kohout.

Již v pondělí o tom v Praze jednal s ministrem zahraničí Janem Kohoutem a ministrem vnitra Martinem Pecinou kanadský ministr pro přistěhovalectví Jason Kenney. Podle zdrojů LN obeznámených s jednáním je informoval o chystaném znovuzavedení víz.

Tuto informaci pak potvrdil pro LN i člověk blízký špičkám české diplomacie s tím, že by Kanada měla svůj plán oznámit v pondělí. Víza by čeští občané k cestě do Kanady měli potřebovat od osmé hodiny ranní v úterý 7. července.

Počet žádostí o azyl

* za první čtvrtletí letošního roku požádalo kanadské úřady
  o azyl 653 českých občanů
* za celý loňský rok jich bylo 861
* během prvních tří měsíců letošního roku s žádostí uspělo
  34 Čechů
*
loni udělila Kanada azyl 118 českým občanům


„Něco nedobrého se děje“ Čeští představitelé odmítli informace oficiálně potvrdit - v těchto situacích je zvykem nejprve čekat na oficiální vyhlášení druhé strany. „Vím jen, že se něco nedobrého děje,“ řekl včera LN ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Informaci o obnovení víz však odmítl potvrdit a odkázal na ministra zahraničí Jana Kohouta.

Ten dnes potvrdil, že kanadská strana už o možnosti  opětovného zavedení víz Česko informovala. "Oficiální rozhodnutí jsme ale zatím neobdrželi," řekl Kohout na krátké tiskové konferenci bez možnosti pokládání doplňujících dotazů. 

Česká republika se podle něj nicméně už ale připravuje i na variantu, že by Ottawa nakonec víza pro české občany skutečně opět zavedla. Kanadského ministra prý Kohout informoval i o tom, že takový krok naruší nejen vztahy s Českem, ale i s celou Evropskou unií.

Pro víza zřejmě do Vídně
K chystanému znovuzavedení víz se nechtěli včera vyjadřovat ani kanadští představitelé. „Tu informaci vám bohužel nemohu potvrdit,“ řekla LN úřednice z tiskového oddělení kanadského ministerstva pro přistěhovalectví a spěšně odkázala na mluvčího, který však nebyl k zastižení.

Víza bude alespoň zpočátku s nejvyšší pravděpodobností nutné vyřizovat ve Vídni. Po zrušení vízové povinnosti před necelými dvěma lety totiž kanadská ambasáda přesunula vízovou agendu na svůj konzulát do rakouské metropole.

Důvodem pro obnovení vízové povinnosti je podle všeho rostoucí počet žadatelů o azyl z České republiky. Stejně jako v roce 1997 do Kanady míří především Romové. I tehdy se Kanada bránila tím, že Čechům zavedla víza.

Další podrobnosti o vízech  do Kanady si přečtěte ve středečním vydání deníku

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!