Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kanada má říci své stanovisko k vízům - česká vláda chystá noční zasedání

Kanada se chce ještě dnes kvůli vízům spojit s vládou ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanada se chce ještě dnes kvůli vízům spojit s vládou ČR. | foto: Stanislav HonzíkLidové noviny

PRAHA Kanadská vláda se ještě dnes "na vysoké úrovni" spojí s českými představiteli, aby s nimi hovořila o možném znovuzavedení vízové povinnosti pro české občany. Vyplynulo to ze slov premiéra Jana Fischera a ministra zahraničí Jana Kohouta na tiskové konferenci po jednání vlády.

Podle Fischera je rozhodnutí plně v rukou kanadské strany, česká
reakce na případné zavedení víz bude "přiměřená a patřičně sebevědomá".
Kromě dvoustranných opatření chce ČR zaangažovat ve věci i Evropskou komisi. Pokud Kanaďané svůj úmysl víza zavést dnes skutečně oznámí, mimořádně se sejde vláda, aby o české reakci ještě jednala. Z vyjádření zdrojů z české i kanadské strany plyne, že Kanada své rozhodnutí oznámí přibližně ve 22:00 středoevropského letního času.

Kromě dvoustranných opatření chce ČR zaangažovat ve věci i Evropskou komisi.

Pokud Kanaďané svůj úmysl víza zavést dnes skutečně oznámí, mimořádně se sejde vláda, aby o české reakci ještě jednala. Předseda vlády dnes zdůraznil, že on osobně i ministr zahraničí věnovali otázce víz maximální pozornost. "Využili jsme všechny kanály, vyvinuli jsme veškeré úsilí, abychom tento krok odvrátili, pozdrželi," poznamenal Fischer.

Připomněl, že případný problém bude muset být v rámci klauzule o solidaritě členských zemí EU řešen i na evropské úrovni. Český premiér o tom už hovořil s šéfem Evropské komise José Barrosem, se kterým bude i na toto téma znovu jednat tento týden ve Štrasburku.

Kanada zvažuje znovuzavedení vízové povinnosti pro občany ČR kvůli zvyšujícímu se počtu žadatelů o azyl z Česka. Víza Ottawa zrušila v roce 1997. Podle některých informací z minulého týdne už bylo dokonce o vízech rozhodnuto, jen to zatím nebylo oficiálně oznámeno. Ministr Kohout byl o víkendu opatrně optimistický a naznačoval, že víza nyní zavedena nebudou.

Podle informací ČTK se ministr ještě o prázdninách chystá na cestu do Kanady.

Kanadské velvyslanectví nedávno informovalo o tom, že Kanada loni a za první čtyři měsíce letošního roku udělila azyl 132 českým žadatelům. Rada pro přistěhovalectví a uprchlíky za tu dobu stihla projednat a uzavřít 334 českých žádostí, z toho většinu zamítla. Úřady ovšem zatím projednaly jen zlomek z celkem 2581 českých žádostí. Čeští občané letos v prvním pololetí podali v Kanadě druhý nejvyšší počet žádostí o azyl. Do Kanady jezdí z Česka vesměs Romové, kteří si stěžují na diskriminaci. Jiné informace ovšem hovoří o tom, že odjezdy českých občanů jsou organizované, někteří lidé si z nich udělali podnikání a žadatelé zneužívají tamní systém.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Kontrola na hranicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Kontrola na hranicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Kontrola na hranicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!