Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kanál v Číně slalomáře ohromil

Česko

PEKING Jen slova chvály pějí na olympijský kanál v Pekingu čeští vodní slalomáři.

O víkendu je v Číně čeká předolympijský test, kterého se z reprezentace neúčastní pouze Štěpánka Hilgertová a deblkanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek. Trať ve tvaru U, podobná kanálu z minulých her v Aténách, je prý sice hodně těžká, ale perfektní, stejně jako organizace.

„Areál mě ohromil. Čekal jsem, že se Číňané vytáhnou, ale tohle je paráda, z technického hlediska je to dotažené téměř do posledního detailu. Nás i diváky čeká moc hezký závod,“ řekl v Pekingu šéftrenér české reprezentace Jiří Pultera.

Areál pro vodní slalom nabídne zázemí deseti tisícovkám diváků. Předolympijský závod o víkendu uvidí tři tisíce, podle pořadatelů už je čtyři dny vyprodáno.

„V Aténách se všechno dodělávalo na poslední chvíli, tady jsou nachystáni s ročním předstihem,“ chválili členové kontrolní komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV), kteří průběh příprav pozorně sledují. Čína se chce prezentovat ve velkém stylu. „Na každý úkol je vyčleněno hned několik dobrovolníků, všechno klape, jak má,“ rekapituloval první hodiny v Pekingu trenér Jiří Rohan.

Kanál je podle českých vodáků hodně těžký. „Voda tahá pořádně za ruce,“ uvedl mistr Evropy z roku 2004 Tomáš Indruch po premiérovém tréninku. „Je to docela drsná záležitost,“ prohlásil. „Kdo nás viděl v první jízdě, sám si udělá obrázek, z naší strany to byl spíš boj o přežití,“ smál se Tomáš Máder, s Markem Jirasem bronzový medailista na deblkánoi z olympiády v Sydney.

Teplá voda neosvěží

„Trať je hodně těžká, ale podle mě je důstojná pro olympiádu,“ řekl kanoista Stanislav Ježek. Indruchovi zase trať připomněla kanál v Aténách, kde byl pátý. „Tady aspoň sladká voda nepálí do očí,“ pousmál se Indruch v narážce na mořskou vodu v Řecku.

Voda v kanálu je ale dost teplá a neosvěží. „Špatně se tu dýchá, nemůžeme chytit správný rytmus,“ shodli se čeští slalomáři se slovenskými kolegy. „Vzhledem k podnebí se to dalo čekat,“ glosoval Ježek vodu o teplotě 29 stupňů a vlhké podnebí. „Vzhledem k tomu, že olympiáda je v srpnu, budeme už na horka zvyklí,“ prohlásil Jiří Pultera.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...