Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hrad předčasně skartoval utajované zprávy i rozhodnutí o vyznamenání, upozornil Národní archiv

Vratislav Mynář. (25. listopadu 2021) foto:  Petr Topič, MAFRA

Kancelář prezidenta republiky (KPR) dostala pokutu 60 tisíc korun za případ skartování tajných dokumentů. Nyní Hradu běží 30denní lhůta na zaplacení penále. Radiožurnál ve čtvrtek uvedl, že získal rozhodnutí Národního archivu, které popisuje, co přesně Hrad skartoval. Největším prohřeškem podle něj je předčasná skartace některých dokumentů, a to včetně utajovaných.
  9:31

Národní archiv o pokutě rozhodl v září, Pražský hrad se proti verdiktu odvolal. Záležitostí se proto zabývalo ministerstvo vnitra. KPR hrozila pokuta až 200 tisíc korun. Hrad v minulosti opakovaně odmítl, že by porušil zákon.

Vnitro v rozhodnutí uvedlo, že KPR za spáchané přestupky musí do 30 dnů po nabytí právní moci zaplatit pokutu 60 000 korun. Výši pokuty úřad snížil o 30 000 korun. Povahu přestupků ministerstvo neupřesnilo. Podle rozhodnutí úřadu, které Radiožurnál zveřejnil, KPR „si je vědoma své viny a odpovědnosti“ za dva spáchané přestupky.

Utajená zpráva o Vrběticích

Podle rozhodnutí Národního archivu se Kancelář prezidenta republiky provinila proti zákonu o archivnictví a spisové službě neuchováním dokumentu či neumožněním výběru archiválie hned v několika případech. Ve čtvrtek na jednotlivé případy upozornil Radiožurnál.

Podle Národního archivu porušil Hrad § 74 odst. 6 tohoto zákona: „KPR porušila povinnost (…) neboť neuchovala dokumenty a neumožnila výběr archiválie, když v blíže neurčeném časovém období (v rozmezí od října 2019 do února 2022) neuchovala část dokumentů ze spisů vedených k rozhodnutí prezidenta republiky o propůjčení státního vyznamenání u příležitosti řádového dne 28. října v letech 2019, 2020 a 2021 a dále část utajovaných dokumentů,“ popisuje doslova Národní archiv.

Archiv poté vyjmenovává další případy porušení. Jedním z nich je rozhodnutí o udělení státního vyznamenání katolickému knězi Petru Piťhovi. Ten jej měl dostat na slavnostním předávání 28. října 2019, ale odmítl. Druhým prohřeškem podle archivu je rozhodnutí o udělení/propůjčení státního vyznamenání z roku 2020 pro P. Rychetského, P. Síse a H. Krejčovou. Třetím pak byla utajená zpráva o Vrběticích.

Právě Radiožurnál již v minulosti upozornil na to, že zaměstnanci Hradu loni na podzim narychlo zničili stovky tajných dokumentů. Mimo jiné i utajovanou zprávu k výbuchům muničních skladů ve Vrběticích označenou D56/2021-OST.

Podle pracovnic Pražského hradu se tak stalo omylem. To, že byl tajný dokument skartován, zjistila Národní centrála proti organizovanému zločinu. Její detektivové přišli na Pražský hrad zkontrolovat, zda někdo neoprávněně nemanipuloval se zprávou o výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku, ze kterého české tajné služby podezřívají příslušníky ruské tajné služby GRU.

Stejné číslo jiné dokumenty

Prezidentská kancelář se podle Národního archivu dopustila také přestupku proti archivnímu zákonu. V několika případech totiž evidovala obsahově rozdílné dokumenty pod stejným číslem jednacím. Na Hradě tak byly pod stejným číslem (3955/2020) například dokumenty „Státní vyznamenání 2020 – podklady k vyhotovení rozhodnutí prezidenta republiky“, či „dopis prezidenta republiky předsedovi vlády ze dne 18.9.2020“ nebo „Rozhodnutí prezidenta republiky ze dne 6.10.2021 o zrušení rozhodnutí ze dne 18.9.2020 o udělení a propůjčení vyznamenání k řádovému dni 28.10.2020“.

Národní archiv také Hradu vytkl, že neoznačil dokumenty jednoznačnou kategorií. Dalším problémem bylo, když dokumenty, které měl zhotovit v elektronické podobě, poskytl pouze v analogové verzi.

Vedle jiných administrativních pochybení se v rozhodnutí Národního archivu objevuje i případ předčasné skartování dokumentů: „KPR se dopustila přestupku, když v rozporu s § 7 odst. 3 zákona, § 8 odst. 1 zákona a § 15 odst. 3, 4 a § 20 odst. 1 vyhlášky č. 259/2012 Sb. zařadila do skartačního řízení dokumenty, kterým neuplynula skartační lhůta,“ uvádí Národní archiv.

„…přiřazovala dokumentům skartační znak v rozporu s § 15 odst. 2 vyhlášky 259/2012 Sb., nahodile a odlišně od skartačního znaku pro příslušnou věcnou skupinu,“ píše se dále v rozhodnutí o proviněních prezidentské kanceláře.

Nejde o první případ

Národní archiv zahájil přestupkové řízení s KPR na konci června. Podnět mu dal Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), který na Hradě na konci února kontroloval nakládání s utajovanými informacemi. Rozhodnutí o přestupku při nakládání s tajnými dokumenty vydal Národní archiv 13. září. O dva týdny později se proti němu Hrad odvolal.

Nejde o jediný případ, kdy KPR čelila problémům kvůli nakládání s dokumenty. V červenci Český rozhlas-Radiožurnál uvedl, že zaměstnanec zahraničního odboru Pražského hradu dostal čtyřtisícovou pokutu od NBÚ, protože do manipulační knihy nezaznamenal dokument týkající se setkání ředitele zahraničního odboru Hradu Rudolfa Jindráka s bývalou čínskou velvyslankyní v Česku Ma Kche-čchin. Pracovník pokutu zaplatil, informoval rozhlas.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.