Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Hrad po dvou měsících ubytoval sedm uprchlíků. Chystá byt pro pět dalších

Ukrajinští uprchlíci přespávají na pražském hlavním nádraží. Hasiči pro ně v Troji postaví stanové městečko. (11. května 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Kancelář prezidenta republiky v polovině března slíbila, že ubytuje v objektu takzvané Klárovy vily Na Opyši uprchlíky z Ukrajiny. Nakonec je ubytovala až po dvou měsících. „Ubytováno je již sedm uprchlíků z Ukrajiny,“ řekl pro iDNES.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Druhý byt se totiž musí ještě dovybavit.
  11:52

Je to přesně 61 dní od chvíle, kdy se na stránkách Pražského hradu objevilo oznámení, že prezident Miloš Zeman vydal pokyn k ubytování uprchlíků z Ukrajiny v objektech spravovaných Kanceláří prezidenta republiky.

„Bezpečnostní složky státu vyloučily objekty, které se nacházejí v bezpečnostním perimetru Pražského hradu a zámku v Lánech,“ uvedl v minulosti Jiří Ovčáček. Jako vhodné ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny byl vytipován objekt vily Na Opyši. V něm jsou k dispozici dva větší byty.

Právě do jednoho z nich se nyní po dvou měsících nastěhovalo první sedm uprchlíků z Ukrajiny. „Nyní se dovybavuje další byt a do konce měsíce by se mělo nastěhovat dalších pět lidí,“ řekl v úterý pro iDNES.cz Ovčáček.

V Klárově vile Na Opyši měl vedený služební být i vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.

Kdo přesně se do bytu nastěhoval, či jak byli uprchlíci vybíráni, však neupřesnil. V minulosti Hrad uvedl, že byty by mohly posloužit zejména maminkám s dětmi.

Proč byty nevybavil sám Hrad, není jasné

Web iRozhlas.cz však v minulém týdnu upozornil na to, že dovybavení dotuje ze svého rozpočtu Arcidiecézní charita Praha. „Šlo o nábytek, postele, v jednom z bytů se pořizuje i kuchyňská linka. Došlo k drobným pracovním úpravám,“ uvedla pro Radiožurnál zástupkyně jejího ředitele Jarmila Lomozová. Proč byty nevybavil sám Hrad, ale nezisková organizace, není jasné.

Objekt vily Na Opyši se nachází nedaleko východního vstupu do Pražského hradu. Je to místo na konci Starých zámeckých schodů vedle Svatováclavské vinice. Ve vile spravované Hradem pobýval v minulosti i spolek Přátelé Miloše Zemana, skrze který byla spolufinancována prezidentská kampaň Miloše Zemana.

Na stejné adrese měl vedený služební být i vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Za měsíční nájemné obou bytů platil Mynář i Spolek Miloše Zemana 5 621 korun.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku
Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku

Připravili jsme si pro vás kolotoč nad postýlku v hodnotě 1 499 Kč, kterou nyní můžete vyhrát v naší tajné soutěži. Jak se k ní dostanete a co pro...

Mohlo by vás zajímat