15. října 2015 10:05, aktualizováno  10:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další oběť akce trenky. Mynář odvolal šéfa hradního odboru bezpečnosti Fulíka

Jan Fulík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fulík. | foto: Ministerstvo obrany

PRAHA Kancléř Mynář ke čtvrtečnímu dni odvolal šéfa hradního odboru bezpečnosti Jana Fulíka. Důvodem je nedávné vyvěšení červených trenýrek nad Hradem.

Rudé trenýrky nad Hradem místo prezidentské standarty pověsila skupina Ztohoven zhruba před dvěma týdny, prý jako „standartu muže, který se nestydí za nic“. Na střechu vylezli převlečení za kominíky, policisté je zadrželi až po činu. Snadno překonané zabezpečení Hradu vyvolalo kritiku.

Skupina Ztohoven ukázala, jak pronikla na Hrad.
Skupina Ztohoven ukázala, jak pronikla na Hrad.

Předchozí změny

Následně proto ve funkci skončil ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres. Požádal o přeložení, protože Zeman požadoval jeho odvolání. Dongres už působí v jiné vrcholné policejní funkci - stal se náměstkem ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiřího Komorouse. Na začátku tohoto týdne pak skončil i velitel Hradní stráže Radim Studený.

„Nevylučuji, že změn bude více. A pokud budou, budou vám včas oznámeny,“ řekl již minulý týden Zeman, jehož slova teď potvrzuje odvolání Fulíka. Zároveň řekl, že Hrad čeká zavedení bezpečnostních rámů. Bude to podle něj znamenat omezení pro návštěvníky, ale považuje to za lepší, než kdyby na Pražský hrad zaútočili teroristé.

ČTK