1. května 2015 8:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kancléř vs. Lidovky: Vadí mi osočení ze lži, zastává se Kynštetra Hamáček

Kancléř Petr Kynštetr (uprostřed) se chce znovu soudit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kancléř Petr Kynštetr (uprostřed) se chce znovu soudit. | foto: SvačekLidové noviny

Kauza takzvaných létajících poslanců pokračuje. Kancelář sněmovny hrozí dalším soudním sporem. Krátce poté, co jednu při prohrála. A co na to předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD)? Prý má svůj názor.

Kancelář Poslanecké sněmovny žádá omluvu za článek, v němž jsme ve čtvrtek napsali, že kancléř Petr Kynštetr si pomohl prokazatelnou lží, aby utajil jména poslanců létajících na schůze za peníze eráru. „Lidovky.cz v článku redaktora Kedroně neuvádějí žádný relevantní argument pro to, aby vedoucího Kanceláře PS mohly takto bezostyšně obvinit ze lži,“ uvádí mluvčí kanceláře Roman Žamboch.

Posuďte tedy sami:

12. srpna 2010

Kancléř Kynštetr odmítl vydat jména takzvaných létajících poslanců s tímto vysvětlením: „Na základě kontroly provedené Úřadem pro ochranu osobních údajů jsme museli přijmout opatření, kdy tyto osobní údaje můžeme uchovat pouze po dobu konkrétního volebního období. Z tohoto důvodu jsou veškeré osobní údaje za minulé volební období již anonymizovány.“

Kancléř Kynštetr anonymizoval jména poslanců

Kancléř Kynštetr anonymizoval jména poslanců

31. srpna 2010

Už tehdy Úřad pro ochranu osobních údajů jeho slova korigoval. „Kontrola se týkala pouze návštěvníků sněmovny. K dalšímu výkladu se nemůžeme vyjadřovat,“ konstatovala o pár dní později mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

13. ledna 2015

Kancléř, přesněji kancelář na svém tvrzení setrvala, a to i ve vyjádření, které poskytla Městskému soudu v Praze.„Nelze tomu rozumět jinak, než že kancelář disponovala informacemi, na jejichž základě byla schopna jmenovitě určit, který z poslanců využil leteckou dopravu. Kanceláři technicky nic nebránilo informace poskytnout,“ konstatoval Městský soud v Praze v rozsudku.

26. února 2015

Kancelář však proti rozsudku podala kasační stížnost, kde na straně 4 zopakovala: „Stěžovatelka (rozuměj sněmovní kancelář, pozn. red) tak v současné době (a ani v době podání žádosti) požadované informace tak, jak je požádal žalobce, nemá k dispozici,“ stojí ve stížnosti.

Kancelář sněmovny si stěžuje

Kancelář sněmovny si stěžuje

31. března 2015

Nejvyšší správní soud nařídil zveřejnění seznamu letajících poslanců, a to i těch z uplynulého volebního období. „Kasační soud uzavřel, že poskytnutí informací požadovaných žalobcem nebylo vyloučeno z práva na přístup k informacím, protože stěžovatelka měla povinnost uschovat doklady, z nichž jsou požadované informace získatelné pouhým mechanickým vyhledáním a shromážděním předmětných údajů,“ stojí v rozsudku Nejvyššího správního soudu.

20. dubna 2015

Kancelář poslanecké sněmovny vydala seznam poslanců.

A co na to předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček? Přečtěte si tweetovou výměnu s redaktorem serveru Lidovky.cz:

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz