Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Kancléřku obklopují skromní lidé“

Česko

Angela Merkelová dala dohromady skupinu poradců, kteří odhodili vlastní ambice, říká Ralf Neukirch, novinář týdeníku Der Spiegel.

* LN Jak byste popsal tým spolupracovníků, kterým se obklopila Angela Merkelová?

Je to velmi malý tým. Skládá se z odborníků, kteří se ve svých oblastech velmi vyznají. Lidé v tomto kolektivu jsou na rozdíl od předchozí sestavy Gerharda Schrödera velmi skromní. V popředí stojí vždy jen jedna osoba: Angela Merkelová. Kromě výjimky, kterou je (poradkyně, pozn. red.) Beate Baumannová, jsou to lidé zajímající se pouze o odborné záležitosti. Christoph Heusgen má na starosti zahraniční politiku, Jens Weidmann hospodářství. Ti se nestarají o politickou strategii. Ve straně má ale Merkelová další dva až tři spolupracovníky. Jsou jimi například (generální tajemník CDU, pozn. red.) Ronald Pofalla nebo (poslanec, pozn. red.) Norbert Röttgen.

* LN Tým složený hlavně z odborníků bez vlastních ambicí představuje tedy pro Merkelovou jednoznačnou výhodu?

Velmi jí to pomáhá. Skutečně jsou to lidé, kteří pracují jen pro ni. Postavení Merkelové v CDU je neotřesitelné, ale je toho málo, co ze strany přijímá. Většinou je to taktické. Má totiž svůj tým, to je pro ni důležité.

* LN Je ale pravda, že takto pevnou pozici ve straně Merkelová ještě nikdy předtím neměla?

Ano. Důvodem je to, že je silná jako kancléřka. Předseda strany je v CDU v kramflecích tehdy, pokud je silný jako kancléř. To také jistě souvisí s Baumannovou. Kdyby ale průzkumy ukazovaly Merkelovou ve špatném světle nebo kdyby její kritici byli příliš hlasití, tak by ve straně takovou pozici neměla.

* LN V současnosti trápí Německo hospodářská krize. Jaké ekonomické smýšlení má Weidmann?

Každopádně je velmi pragmatický, není to žádný ideolog, stejně jako Merkelová. Je velmi kompetentní. Pracoval jako vědec i ve spolkové bance.

* LN Změnilo se něco, když z týmu Merkelové odešel jeden z jejích mluvčích Thomas Steg?

Steg navázal s Merkelovou blízký vztah. Čím více se blížily spolkové volby, tím častěji ale vypadával z nejužšího rozhodovacího okruhu. Je přece jen členem sociální demokracie. Na konci se již do důležitých věcí nezapojoval.

* LN Kdo hraje prim v zahraniční politice?

Nejdůležitější úlohu hraje Christoph Heusgen. Do některých témat, jako je Izrael, se ale zapojuje i Baumannová. Známá je také návštěva dalajlamy, kdy Baumannová říkala: „Toho přijmeme.“ Heusgen byl tehdy proti. Baumannová Merkelovou ale nakonec přesvědčila. Baumannová se zapojuje především do symbolických témat.

* LN Jsou tedy jejím zájmem lidská práva?

Upřímně řečeno, těžko říci. Jistě je to součástí taktiky, ale nechtěl bych jí podsouvat, že se jedná pouze o to.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....