* LN Jak byste popsal tým spolupracovníků, kterým se obklopila Angela Merkelová?
Je to velmi malý tým. Skládá se z odborníků, kteří se ve svých oblastech velmi vyznají. Lidé v tomto kolektivu jsou na rozdíl od předchozí sestavy Gerharda Schrödera velmi skromní. V popředí stojí vždy jen jedna osoba: Angela Merkelová. Kromě výjimky, kterou je (poradkyně, pozn. red.) Beate Baumannová, jsou to lidé zajímající se pouze o odborné záležitosti. Christoph Heusgen má na starosti zahraniční politiku, Jens Weidmann hospodářství. Ti se nestarají o politickou strategii. Ve straně má ale Merkelová další dva až tři spolupracovníky. Jsou jimi například (generální tajemník CDU, pozn. red.) Ronald Pofalla nebo (poslanec, pozn. red.) Norbert Röttgen.
* LN Tým složený hlavně z odborníků bez vlastních ambicí představuje tedy pro Merkelovou jednoznačnou výhodu?
Velmi jí to pomáhá. Skutečně jsou to lidé, kteří pracují jen pro ni. Postavení Merkelové v CDU je neotřesitelné, ale je toho málo, co ze strany přijímá. Většinou je to taktické. Má totiž svůj tým, to je pro ni důležité.
* LN Je ale pravda, že takto pevnou pozici ve straně Merkelová ještě nikdy předtím neměla?
Ano. Důvodem je to, že je silná jako kancléřka. Předseda strany je v CDU v kramflecích tehdy, pokud je silný jako kancléř. To také jistě souvisí s Baumannovou. Kdyby ale průzkumy ukazovaly Merkelovou ve špatném světle nebo kdyby její kritici byli příliš hlasití, tak by ve straně takovou pozici neměla.
* LN V současnosti trápí Německo hospodářská krize. Jaké ekonomické smýšlení má Weidmann?
Každopádně je velmi pragmatický, není to žádný ideolog, stejně jako Merkelová. Je velmi kompetentní. Pracoval jako vědec i ve spolkové bance.
* LN Změnilo se něco, když z týmu Merkelové odešel jeden z jejích mluvčích Thomas Steg?
Steg navázal s Merkelovou blízký vztah. Čím více se blížily spolkové volby, tím častěji ale vypadával z nejužšího rozhodovacího okruhu. Je přece jen členem sociální demokracie. Na konci se již do důležitých věcí nezapojoval.
* LN Kdo hraje prim v zahraniční politice?
Nejdůležitější úlohu hraje Christoph Heusgen. Do některých témat, jako je Izrael, se ale zapojuje i Baumannová. Známá je také návštěva dalajlamy, kdy Baumannová říkala: „Toho přijmeme.“ Heusgen byl tehdy proti. Baumannová Merkelovou ale nakonec přesvědčila. Baumannová se zapojuje především do symbolických témat.
* LN Jsou tedy jejím zájmem lidská práva?
Upřímně řečeno, těžko říci. Jistě je to součástí taktiky, ale nechtěl bych jí podsouvat, že se jedná pouze o to.