30. března 2017 11:49, aktualizováno  13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Drahoš kritizuje Zemana za příklon k režimu v Číně. Chce vést kontaktní kampaň.

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 73Diskuse
Předseda Akademie věd Jiří Drahoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Akademie věd Jiří Drahoš. | foto: Lidové noviny

PRAHA Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš plánuje ke své kandidatuře sehnat potřebné podpisy občanů. Nebude usilovat o parlamentní nominaci, i když si myslí, že by ji mohl získat. Jako prezident by chtěl být apolitickým svorníkem společnosti, slíbil, že nebude podporovat žádnou politickou stranu.

Drahoš svou kandidaturu oznámil v úterý na besedě s lidmi v Jablunkově. Ve čtvrtek novinářům řekl, že tak učinil nejen kvůli tomu, že z oblasti pochází, ale také kvůli tomu, že je Jablunkov nejvzdálenější město v ČR od Prahy. Nechce prý zapomínat na lidi ze vzdálenějších částí státu.

„Pokud chci prosadit hodnoty, jež celý život zastávám jako vědec i člověk, musím pro to něco udělat,“ uvedl Reflexu svůj důvod ke kandidatuře.

Přesnou podobu své kampaně chce Drahoš, který před týdnem skončil ve funkci předsedy Akademie věd ČR, teprve se svým týmem nachystat. Má v plánu vést kontaktní kampaň, její začátek nechce zbytečně odkládat. Nechce se při ní vyjadřovat ke svým protikandidátům včetně prezidenta Miloše Zemana.

Co se týče současného prezidenta, Drahoš ocenil, že „Miloš Zeman má promyšlenou politiku vůči svým voličům“ a že udržuje kontakt s občany a poctivě objíždí kraje. Zároveň ale v odpovědi pro Reflex uznal, že Zemanovo počínání lze „samozřejmě brát i tak, že si dělá za státní peníze volební kampaň“.

Podle Drahoše je ale nepřijatelné, aby český prezident v Číně (vedené autokratickým režimem) říkal, „že se tam jezdí učit, jak stabilizovat společnost“. „Česká republika je v Evropě, patří do Evropy, do euroatlantického souručenství, a náš pan prezident tuto vazbu na můj vkus dost zpochybnil,“ dodal kandidát.

Ovčáčka nechce komentovat

Drahoš odmítl komentovat výroky hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka na twitteru, protože je nečte. Na dotaz, zda by byl ochoten se sejít s Ovčáčkem v televizní debatě, když se jich Zeman nechce účastnit, řekl, že Ovčáčka považuje za jednoho z deseti milionů občanů a že by se raději setkal s někým, u koho by to mělo větší smysl. Řekl také, že nechce být kandidátem „nějaké kavárny“ nebo „anti-někoho“.

Jako prezident by chtěl být prezidentem všech lidí, nejenom svých voličů. Chtěl by také být apolitickým svorníkem, který by veřejnost i politické strany spojoval. Už při oznamování kandidatury poznamenal, že bude apolitickým kandidátem. Také slíbil, že by ve funkci nepodporoval žádnou politickou stranu. Případné podpoře od politických stran se ale nebrání.

Podle Drahoše každý z „předešlých (prezidentů), vyjma Václava Havla, vzešel z nějaké konkrétní strany – Václav Klaus měl blízko k ODS, Miloš Zeman k sociální demokracii, později ke Straně práv občanů. Ani jeden z nich se od svých rodných stran nedokázal ve výkonu funkce odpoutat, ačkoli svou nezávislost často deklarovali. Předpokládám, že pro řadu voličů má fakt, že nejsem s žádnou stranou jakkoliv spojen, pozitivní hodnotu a význam“.

Kandidát na funkci prezidenta potřebuje sehnat 50 tisíc podpisů občanů nebo podporu deseti senátorů či 20 poslanců. Drahoš řekl, že chce jít cestou sběru podpisů, i když si myslí, že by parlamentní podporu mohl získat.

Poznamenal, že prezidentství chápe jako službu občanům a funkci. Rád by v případě úspěchu prosazoval své celoživotní zásady, kterými jsou pravda a rozum. „Prezident by měl podporovat národní hrdost, ale ne nacionalismus. Nevím, proč bychom se měli před někým klanět,“ podotkl.

Lehkomyslnost Čechů

Na dotaz Reflexu, „jak si vysvětluje současnou vlažnost Čechů k demokracii“ Drahoš odpověděl: „Lehkomyslností (...) Dneska už ji lidi berou jako samozřejmost, nepřemýšlejí, jaký by mohl být život v totalitním režimu podobném tomu, který jsme zažili my, starší. Prostě máme demokracii, můžeme si říkat, co chceme, nadávat u piva, na koho chceme, a nic nám za to nehrozí, nikdo nás za to určitě nezavře. Takže se o nic nebijeme, nezajímáme se, prostě tak nějak demokraticky pospáváme.“

Řekl, že je zastáncem vymezení pravomocí a povinností prezidenta ústavou, které by měl prezident ve své funkci respektovat. Slíbil, že pokud by byl zvolen, nebude „napínat gumu paragrafů“. Na otázku, zda by jmenoval vládu s komunisty odpověděl, že jde o parlamentní stranu, ale že mu vadí radikální názory některých z nich na minulost. Do vlády by proto komunisty nejmenoval.

Za důležité označil ukotvení ČR v Evropě. Řekl, že je proevropský, a to přes různá negativa, která s sebou členství v Evropské unii nese, například byrokracii. „Jsou to věci, které se dají měnit zevnitř,“ řekl. Zdůraznil také, že žádný stát velikosti Česka není schopen zvládnout svou bezpečnost vlastními prostředky. Je proto pro členství v NATO.

Drahoš má dvě dcery a dva vnuky, rodina má byt v činžovním domě v Praze-Suchdole a chatu. Řekl, že žije standardní rodinný život. Svůj kompletní chorobopis po vzoru dalšího z kandidátů Michala Horáčka zveřejňovat nechce. Řekl, že bere prášky na lehce vyšší tlak, jiné zdravotní problémy nemá. V minulosti špatně viděl, po operaci ale už nosí brýle jen kvůli okolí, které je na ně zvyklé.

Lidovky.cz, ČTK
  • 73Diskuse