Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kandidát na šéfa školství Nantl: Ještě o tom budu přemýšlet

Česko

  11:51
PRAHA - Kdo usedne do křesla ministra školství? Od rána se na tuto otázku snažila najít odpověď výkonná rada Věcí veřejných. Do sídla strany na Praze 5 dorazil i jeden ze žhavých kandidátů - náměstek exministra Josefa Dobeše Jiří Nantl.

Jiří Nantl foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

"Je to reálná diskuse. Pobavili jsme se o tom, já jsem jim velmi otevřeně řekl své názory na politickou situaci jak celkovou, tak v resortu," řekl LN nestraník Nantl.

S vedením VV mluvil Nantl téměř hodinu. "Řešili jsme hlavní agendy na školství, hlavní problémy, a to především v souvislosti s krácením rozpočtu a co s tím udělat. Mluvili jsme tedy spíše o aktuální situaci, jaká jsou hlavní úskalí, jak zvládnout školství nějak stabilizovat," popsal Nantl.

ČTĚTE TAKÉ:

"Dnes jsme si vyslechli jednoho horkého kandidáta, což byl náměstek Nantl," uvedla místopředsedkyně VV Karolína Peake. Podle ní se jedná o specialistu na vysokoškolské vzdělávání, s jehož vizí se rada "velmi podrobně seznámila". Objevilo se podle ní ještě jedno jméno člena strany, který dříve na ministerstvu působil a s nímž by se rada VV také ráda setkala. Podle Peake mají oba kandidáti svá proti i proti.

Ministerstvo se bude potýkat s menším obnosem peněz, než původně počítalo. Vláda rozhodla, že rozpočet školství přijde o 2,5 miliardy. Kvůli tomu před měsícem rezignoval na post ministra Josef Dobeš (VV).

Nový ministr bude muset kromě zkráceného rozpočtu řešit i další úskalí - mimo jiné rozpracovanou vysokoškolskou reformu, proti níž se razantně postavila akademická obec i studenti. Ministerstvo má také závažné problémy s čerpáním evropských peněz. Hrozí, že o část z nich Česko přijde. Navíc se blíží druhý ročník státních maturit. Exministr Dobeš také rozjel přípravu plošného testování pro páťáky a deváťáky. Letos v červnu je naplánovaná první celoplošná generálka.
 
"Vyslechli si mě, měli otázky, ale neskončilo to žádným závěrem, žádnou formulací jejich nabídky. Já o tom samozřejmě taky budu ještě přemýšlet," doplnil Nantl, který má na školství na starosti legislativu. Na ministerstvu pracuje od roku 2010.

Kandidáta, které vybere výkonná rada VV, by ještě podle šéfa VV Radka Johna mělo ve čtvrtek potvrdit grémium strany. Mezi další kandidáty, o nichž se mluví, je první náměstek na školství Ladislav Němec. Po odchodu Dobeše dočasně převzal vedení resortu. Němce přivedl na školství Dobeš, znali se už z dřívějška - v Brně spolu chodili na střední školu. 

Z kandidátů z řad VV se zase skloňovaly jména místopředsedkyně Dagmar Navrátilové či starosty Litvínova Milana Šťovíčka. Oba ale funkci odmítli. Stejně tak ji odmítla i místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat