Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kandidátem KDU-ČSL na eurokomisaře je exministr Pavel Svoboda

Lidoveckým kandidátem na českého zástupce v Evropské komisi je někdejší ministr Pavel Svoboda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidoveckým kandidátem na českého zástupce v Evropské komisi je někdejší ministr Pavel Svoboda. | foto: ČTK

PRAHA Lidoveckým kandidátem na českého zástupce v Evropské komisi je někdejší ministr Pavel Svoboda. Novinářům to řekl předseda strany Cyril Svoboda, podle kterého je jeho jmenovec odborník se znalostí evropské problematiky.

Lidovci podle svého předsedy diskutovali i o dalších jménech, například někdejším kandidátovi na prezidenta Janu Švejnarovi. Ten však nabídku, aby byl lidoveckým kandidátem, koncem srpna odmítl. Předsednictvo strany o jménech dnes hlasovalo opět, místopředsedu strany Svobodu podpořila jasná většina.

Podle Cyrila Svobody dnes neexistuje na osobě budoucího eurokomisaře širší shoda. "Buď přijdou politické strany se svými návrhy, bude se o nich jednat a přesvědčíme o nejlepším kandidátovi jeden druhého, anebo to rozhodne vláda sama o sobě," vysvětlil předseda KDU-ČSL. Jeho strana je prý pro zahájení debaty, a proto nabízí "vážného kandidáta", který kandidaturu přijal.

Švejnar ji podle dřívějších Svobodových vyjádření odmítl, neboť se obával, že by se stal předmětem tahanic politických stran před tehdy plánovanými předčasnými volbami.

Pavel Svoboda byl od ledna do května letošního roku ministrem a předsedou legislativní rady vlády v koaliční vládě premiéra Mirka Topolánka. V letech 2004 až 2006 působil jako náměstek ministra zahraničních věcí, do ledna 2009 byl stálým představitelem ČR u Rady Evropy. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 1991 je docentem pro obor evropské právo na PF UK. Letos v květnu byl zvolen místopředsedou KDU-ČSL.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...