Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V Zemanově okrsku postupují do druhého kola senátních voleb Žantovský a Láska, v Praze 9 uspěl jen jeden Smoljak

Prezident Zeman odvolil. foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha - V senátních volbách po sečtení pětiny okrsků postupují kandidáti ANO v 11 obvodech, STAN v osmi, KDU-ČSL v sedmi, ODS a ČSSD v šesti obvodech.
  15:38aktualizováno  17:38

Žantovský vs. Láska

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Praha 5, do kterého spadá i prezident Miloš Zeman a k volební urně se dostavil již v pátek, podle propočtů ČTK postoupili Michael Žantovský (za TOP 09) a senátor Václav Láska (SEN 21). Žantovský má nyní 39,67 procenta hlasů, druhý Láska má 37,19 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 38,46 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů.

V roce 2014 zvítězil v Praze 5 Václav Láska (za Zelené). Ve 2. kole získal 65,08 procenta hlasů. Druhý skončil Pavel Žáček (za ODS).

Smoljak vs. Stehlík

Senátor David Smoljak (STAN) uvítal postup do druhého kola senátních voleb v Praze 9 i to, že získal víc hlasů než při loňských doplňovacích volbách. Svého protikandidáta pro druhé kolo, vojenského historika Eduarda Stehlíka (za ODS) označil za silného soupeře. Stehlík, který v prvním kole skončil na druhém místě, řekl, že sice prohrál bitvu, ale ne válku.

„Mám radost, že jsem postoupil do druhého kola, a to větším počtem hlasů, než jsem měl loni. Nyní to bylo skoro třikrát tolik. Považuji to za dobrý výsledek,“ řekl Smoljak. Stehlík bude podle něj do druhého kola těžkým soupeřem. „Už jsem jednou proti kandidátovi ODS stál, a to jako outsider. Nyní je ale situace jiná,“ řekl ČTK.

Způsob kampaně zatím nijak výrazně měnit nechce. „Ještě si na to sedneme, ale plusem je to, že v druhém kole už budu jediný s příjmením Smoljak, v prvním kole jsem měl trochu obavy, aby si nás lidé nespletli,“ dodal. V Praze 9 kandidoval i jeho bratr Filip Smoljak za uskupení Pro zdraví, podle předběžných výsledků získal 3,6 procenta.

Stehlík poděkoval všem voličům, kteří mu dali hlas a poslali jej do druhého kola. „Blahopřeji panu Smoljakovi k výsledku, ale jako voják vím, že jsme prohráli bitvu, ale ne válku,“ řekl Stehlík. „Vůbec jej (Smoljaka) nepodceňuji, akorát jsem občas nevěděl, jestli proti mě nekandiduje pan (Zdeněk) Svěrák nebo Jára Cimrman,“ dodal. O podobě kampaně a jejích případných úpravách pro příští týden bude ještě jednat se svým týmem. „Dnes a zítra si na to sedneme, takže nyní to komentovat nebudu,“ řekl.

Němcové utekl o fous přímý postup

Do 2. kola senátních voleb v obvodě Praha 1 postoupí podle propočtu ČTK Miroslava Němcová (ODS) a Václav Hampl (za KDU-ČSL). Účast byla 38,5 pct. 

Němcová je z předběžných výsledků senátních voleb nadšená. Podle ní výsledek dokazuje, že občané ocenili, jak se na její podpoře dohodlo více stran.

Propadák Dienstbiera v Kladně

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Kladno podle propočtů ČTK postoupili Adéla Šípová (za Piráty) a Petr Bendl (ODS). Šípová má nyní 17,79 procenta hlasů, druhý Bendl má 14,09 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 39 procent voličů, o hlasy usilovalo 13 kandidátů. Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) neuspěl, dostal 8,83 procenta hlasů.

V roce 2014 zvítězil Dienstbier se ziskem 55,40 procenta hlasů. Druhá skončila Michaela Vojtová (za TOP 09).

V Ostravě se rýsuje vyrovnaný souboj

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Ostrava-město podle propočtů ČTK postoupili Zdeněk Jiříček (ANO) a Ondřej Šimetka (za ODS). Jiříček má nyní 21,89 procenta hlasů, druhý Šimetka má 21,64 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 34,43 procenta voličů, o hlasy usilovalo 13 kandidátů.

V roce 2014 zvítězil v Ostravě - městě Peter Koliba (za ANO). Ve 2. kole získal 52,93 procenta hlasů. Druhý skončil Petr Mihálik (ČSSD).

Výsledky v obvodu Žďár nad Sázavou

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Žďár nad Sázavou podle propočtů ČTK postoupili Josef Klement (za KDU-ČSL) a Michal Šmarda (ČSSD). Klement má nyní 30,89 procenta hlasů, druhý Šmarda má 25,53 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 37,92 procenta voličů, o hlasy usilovalo 6 kandidátů.

V roce 2014 zvítězil ve Žďáru nad Sázavou František Bradáč (KDU-ČSL). Ve 2. kole získal 53,22 procenta hlasů. Druhá skončila Dagmar Zvěřinová (ČSSD).

V Plzni se střetnou senátor Aschenbrenner (ODS) a Kůs (Piráti)

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Plzeň-město podle propočtů ČTK postoupili senátor Lumír Aschenbrenner (ODS) a Daniel Kůs (Piráti). Aschenbrenner má nyní 34,64 procenta hlasů, druhý Kůs má 21,24 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 38,84 procenta voličů, o hlasy usilovalo šest kandidátů.

V roce 2014 zvítězil v Plzni - městě Aschenbrenner, který ve druhém kole získal 54,26 procenta hlasů. Druhý skončil Václav Šimánek (ČSSD).

Feber (ANO) a Sušil (ČSSD) jdou do finále na Karvinsku

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Karviná podle propočtů ČTK postoupili Ondřej Feber (ANO) a senátor Radek Sušil (ČSSD). Feber má nyní 25,10 procenta hlasů, druhý Sušil má 15,23 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 26,15 procenta voličů, o hlasy usilovalo 13 kandidátů.

V roce 2014 zvítězil v Karviné Radek Sušil (ČSSD). Ve 2. kole získal 62,63 procenta hlasů. Druhý skončil Martin Gebauer (za ANO).

Železný dostal žalostných 2,9%

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Znojmo podle propočtů ČTK postoupili Tomáš Třetina (TOP 09) a Jan Grois (ČSSD, za SOM). Třetina má nyní 30,33 procenta hlasů, druhý Grois 25,72 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 33,20 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů. Mezi nimi bývalý senátor Vladimír Železný (Trikolóra), který dostal 2,9 procenta hlasů.

Šabatová je ráda za postup

Bývalý ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus (ODS) v sobotu vyhrál první kolo senátních voleb v obvodu Brno-město. Získal 21,81 procenta hlasů. Druhá skončila bývalá ombudsmanka Anna Šabatová (za Zelené). Pro tu hlasovalo 17,95 procent voličů. Kraus ČTK řekl, že bude spokojený až po druhém kole.

„Budu se snažit přesvědčit i další spoluobčany, aby mě volili,“ uvedl Kraus. Šabatová je ráda za postup. „Není ale ještě dobojováno. Hodně bude záležet na další kampani. Chtěla bych poděkovat voličům. Nejen těm, kteří mě volili, protože účast v našem regionu je vysoká. Mám z toho radost. Chtěla bych poděkovat i kolegům a všem kandidátům, protože kampaň byla férová a nezaznamenala jsem nic, co by bylo přes čáru,“ uvedla Šabatová.

V průběhu sčítání se na druhé pozici objevil také Karel Rais (ANO). Nakonec skončil třetí. „S výsledkem nejsem spokojený, čekal jsem lepší. Nebudu radit, koho volit v druhém kole, ať voliči sami zváží,“ poznamenal Rais.

Druhé kolo se koná za týden. Prvního se zúčastnilo 47,13 procenta voličů, o hlasy usilovalo 11 kandidátů. V roce 2014 zvítězil v Brně - městě Zdeněk Papoušek (za KDU-ČSL). Ve druhém kole získal 63,69 procenta hlasů. Druhý skončil Karel Doležal (ČSSD).

Jak to vypadá v další okrskách?

V roce 2014 zvítězil ve Znojmě Pavel Štohl (za ČSSD). Ve druhém kole získal 53,87 procenta hlasů. Druhý skončil Jiří Němec (KDU-ČSL).

Do druhého kola senátních voleb v obvodě Brno-město postoupí Roman Kraus (ODS) a Anna Šabatová (za Zelené). Účast byla 47 procent.

V obvodě Louny půjde dál Vladimír Drápal (za ODS) a Ivo Trešl (za STAN).

V obvodě Cheb uspěli Miroslav Plevný (za STAN) a Jaroslava Brožová Lampertová (ANO).

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat