Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pavel narazil se dvěma kandidáty do Ústavního soudu. Uspěl jen Wintr

Kandidáti do Ústavního soudu. Zleva Josef Baxa, Daniela Zemanová a Jan Wintr. foto: Koláž iDNES.cz

Jen z jedné třetiny byl ve středu úspěšný prezident Petr Pavel se svými kandidáty do Ústavního soudu. Jan Wintr získal podporu ústavně-právního výboru Senátu, v tajné volbě dostal osm z deseti hlasů. Naopak v tajné volbě neuspěli další dva prezidentovi kandidáti - bývalý šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a exšéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová.
  7:08aktualizováno  17:05

To, že uspěl jen profesor z katedry teorie práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Wintr, je trochu překvapení, protože v Senátu má jasnou převahu vládní koalice, která před volbou hlavy státu Petra Pavla podporovala jako jednoho z kandidátů. Teď dostal od senátorů varování.

Podle informací iDNES.cz se totiž některým senátorům nelíbí, že s nimi Pavel své nominace nepředjednával. Pro Zemanovou hlasovali jen dva z deseti přítomných členů výboru, pro Baxu čtyři.

U Ústavního soudu letos vyprší mandát sedmi soudcům, už 3. května skončili Milada Tomková, Jaroslav Fenyk a Jan Filip. Tři kandidáty prezidenta Pavla, kteří by je měli nahradit, bude schvalovat příští týden ve středu Senát jako celek. Den před tím se ještě představí ve výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Prezident Pavel přitom ještě v kampani před volbou na Hrad připustil, že právě Baxa, který v ústavně-právním výboru ve středu neuspěl, by mohl být i kandidátem na nového šéfa Ústavního soudu, když letos v srpnu končí mandát současnému předsedovi Pavlu Rychetskému.

„Jeho jméno jsem nevyloučil, ale ani jsem ho aktivně neupřednostňoval. Ale nepopírám, že je to člověk, který nejenom odborně, ale i lidsky požívá respekt a na takovou funkci by byl určitě vhodným kandidátem. V souvislosti s Ústavním soudem se většinou teď bavíme jen o předsedovi, ale bude nebo mělo by být doplněno sedm ústavních soudců, což je v podstatě polovina celého soudu,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz už po zvolení prezidentem Petr Pavel.

Wintr by nerozhodoval o penzích. Ústava nestaví bariéry pro manželství, řekl

Jediný z prezidentových kandidátů Wintr, který ve středu v ústavně-právním výboru uspěl, řekl senátorům, že by se sám v případě, že se ústavním soudcem skutečně stane, vyloučil z rozhodování pro podjatost, až bude soud řešit stížnost opozice na zákon o nižší valorizaci penzí. Wintr to zdůvodnil tím, že se k přijímání zákona vyjadřoval v médiích.

„Domnívám se, že ústavní pořádek nestaví bariéry, jak zákonodárce nastaví pravidla pro manželství,“ odvětil Wintr na otázku konzervativní senátorky Jitky Chalánkové, zda by k umožnění manželství osob stejného pohlaví byla nutná změna ústavního pořádku. Fakticky tak neodmítl možnost manželství pro osoby stejného pohlaví, když se na něm shodne většina v obou komorách parlamentu a potvrdí to i prezident.

Zastal se možnosti korespondenční volby, na což se ho ptala nezařazená senátorka Daniela Kovářová. Prozradil naopak, že byl vždy proti zavedení přímé volby prezidenta. Na názor na ni se ho ptala senátorka Miroslava Němcová z ODS. „Nebyl jsem pro tuto změnu,“ řekl Wintr.

Baxa se označil se za liberála stojícího trochu vpravo.Se Zemanovou se Baxa shodoval na tom, že manželství je vnímáno jako tradiční svazek muže a ženy. Oba jsou ale zastánci toho, aby obdobná práva měly i ostatní partnerské svazky. „Nevidím důvod, proč by se měly nazývat manželstvím, toto právo neshledávám,“ uvedla Zemanová. Stejnopohlavní páry by se neměly podle Baxy cítit jako občané druhé kategorie, ale neříkejme tomu manželství.

K poznámce, že nemá titul doktorky práv, Zemanová uvedla, že právnickou fakultu dokončila v roce 1994 a že až do roku 1999 nebylo kvůli chybějícím podmínkám rigorózního řízení možné doktorský titul získat. Pro profesní dráhu soudkyně jí ale tento akademický titul nechyběl a nebyl nikým vyžadován.

AURES Holdings a.s.
Pracovník podpory prodeje Brno

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 34 000 - 34 000 Kč