Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Třetina přihlášek na prezidenta má vady, u dvou nesedí podpisy senátorů

Ministerstvo vnitra na Praze 7 foto: Viktor ChladMAFRA

Z 21 kandidátních listin pro volbu prezidenta jich má třetina vážné vady, oznámilo ve středu ministerstvo vnitra. V pěti případech to jsou kandidátní listiny, které vykazují zjevné nedostatky, ve dvou nejsou dva kandidáti navrženi dostatečným počtem senátorů, kterých musí být nejméně deset. Odborový předák Středula a bývalý univerzitní rektor Zima problémy ale vyloučili.
  17:28aktualizováno  19:08

„Nikdo nás nekontaktoval a o ničem nevíme,“ sdělil redakci iDNES.cz mluvčí Josefa Středuly Jan Štoll. V podobném duchu to okomentoval i další prezidentský kandidát a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Středula již dříve uvedl, že bude kandidovat s podporou 11 senátorů. Nasbíral také přes 60 tisíc podpisů občanů. Zima ohlásil podporu 13 senátorů. Někteří z nich už však nejsou členy horní komory.

Problém s odevzdanými podpisy oznámilo ministerstvo vnitra na svém webu ve středu. Jména adeptů hodlá zveřejnit až při registraci 25. listopadu.

Podle resortu je sedm kandidátů podporováno peticí občanů, jichž musí být minimálně 50 tisíc. O občanskou podporu se opírali bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, odborový předák Středula nebo podnikatelé Karel Janeček, Karel Diviš a Tomáš Březina. S podpisy občanů podal přihlášku na prezidenta také aktivista Pavel Zítko.

Ve třech případech podle ministerstva kandidáty navrhla skupina poslanců, kterých musí být nejméně 20. Jsou jimi podle dostupných informací předseda ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta a senátor Pavel Fischer (nezávislý).

Podpisy 20 poslanců ze Sněmovny v předvolebním složení podpořila svou kandidaturu na hlavu státu prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, která svou přihlášku předložila ministerstvu ještě před vyhlášením termínu prezidentských voleb. Podle ústavního právníka Jana Kysely takový postup nebyl přípustný.

Fischera podle jeho slov podpořilo kromě 20 poslanců také 34 senátorů, čtyřem z nich ale před podáním přihlášky mandát zanikl. V podobné pozici je i další senátorský kandidát na prezidenta Marek Hilšer, který kandiduje s podporou 14 současných i bývalých kolegů.

Náměstek ministra vnitra Petr Vokáč v úterý uvedl, že ministerstvo nebude moci uznat podpisy takových zákonodárců, kteří o mandát přišli před podáním přihlášky.

Komunisté kandidáta nepostavili

Jedním z propíraných jmen bylo i to Josefa Skály, bývalého předsedy KSČM. Protože jeho strana nemá poprvé od sametové revoluce zástupce ve Sněmovně nebo Senátu, musel vsadit na podpisy občanů.

Podporu Skála sháněl i na protivládních demonstracích, do poslední chvíle se ale snažil počet podpisů tajit. Pro jejich nízký počet - konkrétně 36 tisíc podpisů - pak nakonec na vnitru nemohl podat svoji žádost. „Z toho Praha sebrala 10 tisíc, to jsou ty akce na náměstí,“ uvedl pro iDNES.cz.

Europoslankyně Kateřina Konečná Skálu hájila jako nejlepší možnou volbu v případě, že volič není „miliardář nebo tunelář,“ vysvětlovala v únoru Konečná.

Nejvíce občanských podpisů na podporu své kandidatury deklarovala Danuše Nerudová, a to 82 628. Petr Pavel jich předložil 81 250, Tomáš Březina na 74 tisíc, Karel Janeček 73 tisíc, Karel Diviš 61 600. Přes 50 tisíc podpisů občanů získal podle svých slov Jiří Kotáb, který se označuje za prvního tělesně postiženého kandidáta na prezidenta, jeho kandidatura ale zatím potvrzena nebyla.

Autoři: ,