Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Prezidentské volby 2023

  11:09aktualizováno  16:58
Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi voliči. Zdůvodnil to mimo jiné dalším anonymním dopisem, ve kterém mu pisatel vyhrožuje, že ho zastřelí. Babiš se tak nevydá na večerní návštěvu Hradce Králové, kde se chtěl sejít se svými příznivci. Televizních duelů se svým soupeřem, Petrem Pavlem, se však zúčastní.

Prezidentské volby 2023

Sledovat další díly na iDNES.tv

„Pokud, Andreji, vyhrajete prezidentské volby, vezmu si flintu a vydám se na svůj poslední lov. Toho raka, co v sobě nosím, už stejně nepřemůžu, ale pořád ještě se mohu stát pro své syny hrdinou a svým vnoučatům zajistit lepší budoucnost. Buďto prohrajete, nebo zemřete, anebo odstupte a tím si zachráníte nejen život, ale i čest. Je to jen na vás,“ četl Babiš z anonymní zprávy.

„Aktuální situace je už opravdu daleko za hranou toho, co jsem schopný pochopit. Vyostřuje se do šílených rozměrů. Lidé už vyhrožují nejen mně, ale také mému nejbližšímu okolí. Na Twitter někdo napsal, že jediné, co je špatně na tom, že (manželka) Monika dostala kulku v obálce, je to, že ji nedostala mezi oči rovnou z hlavně,“ prohlásil dále Babiš.

Odpoledne na Twitteru Babiš doplnil, že na parkovišti před Sokolovnou v Průhonicích, kde žije, našel vystřelenou nábojnici. Proto požádal policii o dočasnou ochranu.

Policie potvrdila, že oznámení od Andreje Babiše dostala. „Od dnešního dopoledne prošetřujeme další výhružné oznámení adresované panu Babišovi. Vše důkladně prověřujeme a provádíme potřebné úkony, které z pochopitelných důvodů nemůžeme blíže specifikovat,“ uvedli policisté na Twitteru. Odmítli se z taktických důvodů vyjádřit k tomu, zda byla konkrétním osobám krátkodobá ochrana skutečně poskytnuta.

Jeho soupeř Petr Pavel ho předtím mimo jiné vyzval, aby odstranil billboardy šířící strach z války a omluvil se vojákům, u nichž mohl mezi veřejností vyvolávat dojem, že touží po ozbrojeném konfliktu. Babiš označil výzvu za nesmyslnou. „Ohrazuji se proti tvrzení o vojácích. Já jsem byl ten, který vojáky podporoval,“ reagoval šéf hnutí ANO.

Už jste pevně rozhodnutí, koho budete volit?

celkem hlasů: 41998

„Důsledkem Vaší kampaně konflikt ve společnosti dosáhl kritické hladiny a musíme ho zmírnit. Ať vyhraje kdokoliv z nás, uvědomte si odpovědnost za to, v jakém stavu bude naše společnost po volbách,“ vyzval Pavel na Twitteru.

Podle něho by tedy Babiš měl stáhnout všechny reklamní materiály, kde používá strach ze zatažení do války. Rovněž se má „omluvit se vojákům a jejich rodinám kvůli poškození jejich pověsti ve společnosti“.

Pavel také požaduje, aby Babiš „veřejně vyslovil závazek neútočit a neeskalovat situaci v televizních debatách, které budou sledovat miliony lidí“.

Babiš znovu popřel, že by ve společnosti šířil nenávist. Obhajoval i již stažené billboardy, které podle něho byly o míru, a to s příslibem, že on Česko do války nezavleče. Zopakoval, že jeho mítinky narušují Pavlovi stoupenci. „Já se ptám, když naši voliči nechodí na meetingy pana Pavla, proč pan Pavel vlastně toleruje tuto agresivitu?“ řekl.

Napřed „ostrý náboj“

Babiš měl naposledy mimořádné vystoupení před médii v sobotu. Tehdy ohlásil, že jeho manželce Monice dorazil dopis plný invektiv s nábojem. Policie to vyšetřuje jako možné nebezpečné vyhrožování. Nyní pokračují další zkoumání znalců. Zatím není možné potvrdit, zda v dopise byl ostrý náboj, ani co bylo obsahem dopisu.

Incident vyvolal otázky, proč Babiše manželka doprovází na veřejnosti v rámci předvolební kampaně na prezidenta i nadále, když je tak vyděšená, jak šéf ANO říkal. V pondělí byli oba v Brně, kde svým příznivcům rozdávali jídlo ze zabíjačky a svařené víno.

„Nevidím v tom souvislost,“ řekl Babiš pak večer v Televizi Nova, kde znovu zopakoval, že se jeho rodina bojí o život. Babiš dodal, že policie zjistila, že obálku někdo vhodil minulý týden do poštovní schránky v Brně. To je to stejné město, kam ovšem v pondělí pak jeli.

„Superčlověk, nejlepší po Baťovi“

„Sprostá hesla a narušování našeho mítinku. Brno bylo divoké,“ komentoval Babiš v úterý na Twitteru. „Naši voliči nechodí na mítinky pana Pavla protestovat, takže ta demokracie nějak nefunguje,“ řekl ve videu. Na snímku se také objevili jeho podporovatelé. Jeden chlapec Babišovi vzkázal, že ho považuje za „superčlověka, nejlepšího politika, jakého zná“. Jeden senior ve videu tvrdí, že „Babiš je po Baťovi druhý nejlepší člověk“.

Expremiér si v pondělí znovu postěžoval na to, jak byl vtažen do bouře kolem otázky, zda by byl pro odeslání vojáků na pomoc Polsku či pobaltským státům, pokud by byly napadeny Ruskem.

„Za naší vlády jsme závazky vždycky plnili. Poslali jsme tehdy naše vojáky do Pobaltí. Každý může udělat chybu. Všichni to samozřejmě využili proti mně,“ řekl. Podle něho to byla provokace moderátora České televize.

Na sítích Babiš sdílel také citaci přisuzovanou druhému českému prezidentovi Václavu Klausovi: „Hlavní věc je mylná představa, že prezidenta budou volit voliči. Prezidenta nám vyberou média a voliči ho pak schválí.“

23. ledna 2023

Autor:

Mohlo by vás zajímat