5. června 2017 18:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kandidátku ČSSD v jihočeském kraji opustil lídr Mrvka a další dva kandidáti

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 13Diskuse
Stanislav Mrvka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanislav Mrvka | foto: Marek Podhora, MAFRA

ČESKÉ BUDĚJOVICE Volební kandidátku jihočeské sociální demokracie opustil její lídr Stanislav Mrvka. Stejně tak učinili i Jindřich Florián a Josef Eigner. Všichni reagovali na vyškrtnutí bývalého hejtmana a předsedy jihočeské ČSSD Jiřího Zimoly. Právě Zimola odstoupení Mrvky potvrdil. Na Mrvkovo místo nastoupí bývalý starosta Písku Ondřej Veselý.

Volební kandidátku jihočeské sociální demokracie opustil její lídr Stanislav Mrvka. Stejně tak učinili i Jindřich Florián a Josef Eigner. Všichni reagovali na vyškrtnutí bývalého hejtmana a předsedy jihočeské ČSSD Jiřího Zimoly. Právě Zimola odstoupení Mrvky potvrdil ČTK. Na uvolněná místa v kandidátce se nyní posunou náhradníci. Jedničkou jihočeských sociálních demokratů by se tak měl stát bývalý starosta Písku Ondřej Veselý. Musí ho ještě potvrdit stranické grémium a později všichni členové jihočeské ČSSD, sdělil mluvčí strany Mikuláš Klang.

„Zřejmě je to reakce na nedávný zásah vedení ČSSD do naší kandidátky,“ uvedl k odstoupení kandidátů Zimola. „Odstoupil jsem, protože jsem nesouhlasil s direktivním vyškrtnutím Jiřího Zimoly,“ potvrdil Florián.

„Rozhodnutí Stanislava Mrvky i dalších členů jihočeské kandidátky nezbývá než respektovat. Reálně to bude znamenat posun celé kandidátní listiny, kdy novým lídrem se stane Ondřej Veselý,“ řekl stranický mluvčí Klang.

Veselý řekl, že neuvažuje o tom, že by kandidátní listinu opustil. Stalo by se tak jen v případě, že by na ní byl silou dosazen někdo vedením strany. „Jinak jsem připraven buď zůstat na stávající pozici, nebo přijmout i úlohu lídra. Do sociální demokracie jsem před 14 roky nevstupoval kvůli Bohuslavu Sobotkovi nebo Jiřímu Zimolovi. Vstupoval jsem proto, že jsou mi blízké ideje strany,“ řekl Veselý.

Jihočeští sociální demokraté původně navrhli na kandidátní listinu na 22. místo bývalého hejtmana Jiřího Zimolu. Celostátní vedení ČSSD však Zimolu vyřadilo. Předseda strany Bohuslav Sobotka to odůvodnil tím, že by sociální demokracii mohly uškodit kauzy spojené s bývalým jihočeským hejtmanem. Myslel tím otázku stavby Zimolova rekreačního domu v Lipně nad Vltavou a situaci kolem odměn pro management jihočeských nemocnic.

Jihočeská ČSSD stála za Zimolou a chtěla, aby jej vedení strany na kandidátce nechalo. Zimola před týdnem vyzval, aby ostatní kandidáti na listině zůstali. Podle tajemníka jihočeské ČSSD Karla Vrkoče nelze vyloučit ani další změny. „Navrhované kandidátky budeme posílat našim členům ke schválení koncem týdne,“ řekl Vrkoč.

ČTK
  • 13Diskuse

Najdete na Lidovky.cz