Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na trafikanty chce Sobotka nasadit speciální 'úředníky'. Budou zkoumat odbornost

Česko

  11:00
PRAHA - Na nominace státu do dozorčích a správních rad má dohlédnout speciální vládní výbor. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by v něm rád viděl náměstky klíčových resortů i nezávislé odborníky.

Bohuslav Sobotka foto: ČTK

LN Před příchodem do vlády jste sliboval novinku. Zřízení výboru, který by posuzoval výběr lidí do statutárních orgánů firem s účastí státu. Jeho vytvoření mělo být jedním z prvních úkolů pro ministra financí. Platí to?
Ano, budeme o tom jednat. Rád bych zrealizoval myšlenku iniciativy Rekonstrukce státu na to, že by měl na úrovni vlády vzniknout výbor, který by posuzoval personální nominace za stát do státních a polostátních firem a akciových společností. Je to téma, které chci s kolegy probrat, protože už to začíná být aktuální. Ministři zvažují různé personální změny v organizacích.

LN Jak by měl výbor fungovat?
Byl bych rád, kdyby byl schopen posoudit jednotlivé nominace od ministrů. A eventuálně vyřadit kandidáty, kteří by nesplňovali odborné předpoklady pro to, aby stát zastupovali v těchto orgánech firem. O tom povedeme teď v koalici debatu. A doufám, že se dohodneme na tomto postupu, který je v souladu s tím, co doporučovala Rekonstrukce státu.

LN Kdo v něm má usednout? Vicepremiér Andrej Babiš říká, že byste sestavu mohli tvořit vy, on a pan Bělobrádek. Navíc tvrdí, že on sám rozumí personalistice dost, radit prý nepotřebuje.
Měl by to být výbor, kde by měli být zástupci několika resortů. A bylo by dobře, kdyby tam bylo i několik nezávislých odborníků v oblasti personalistiky, ekonomiky a práva, aby se mohli i z odborného hlediska vyjádřit k potenciálním kandidátům. Chtěl bych, aby to byl smíšený orgán, kde budou zástupci ministerstev - zejména těch, která mají klíčové zřizovatelské funkce. Ale také zástupci, kteří tam budou navoleni za odbornou veřejnost.

LN Z ministrů tedy finance, průmysl...
...zemědělství. Dá se sestavit skupina resortů, které do výboru vyšlou své zástupce. Nemyslím si, že by tam měli být ministři. Mohlo by to být například na úrovni náměstků, kteří by se pravidelně scházeli a vyhodnocovali personální nominace i za součinnosti s odborníky. Myslím si, že by to byl dobrý způsob, jak zajistit, aby byly nominace skutečně dobře zváženy.

LN Náměstci by pak měli říci svým ministrům, že jejich kandidát není na funkci vhodný?
Nejenom tito náměstci, ale výbor jako celek.

LN A výbor bude mít patřičnou váhu? Nepřetlačí ho pak ministři svou funkcí?
Výbor jako celek by měl možnost vyjádřit se k jednotlivým kandidátům. A dát či nedat doporučení. Samozřejmě nemůže nahrazovat rozhodnutí ministra o tom, že bude někdo někam nominován nebo zvolen. To je jiná věc. Vždycky by tu předtím ale mělo být doporučení či nedoporučení personálního výboru. Jeví se mi to jako vhodný mechanismus. A vzhledem k tomu, že věc byla součástí iniciativy Rekonstrukce státu, ke které se přihlásila řada politiků, včetně hnutí ANO, myslím si, že bychom touto cestou jít mohli.

LN Kolik lidí by v něm mělo být? Do deseti?
Nemyslím si, že to musí být nějaký velký chural. Ale bylo by dobře, aby tam byli jak zástupci státu, tak i zástupci odborné veřejnosti.

LN A termín zřízení výboru? Bude do měsíce?
Měli bychom se domluvit na tom, abychom ho zřídili co nejdříve. Rozumím tomu, a tady souhlasím s panem Babišem, že potřeba změn v celé řadě společností je naléhavá.

Autor:

Mohlo by vás zajímat