Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na trafikanty chce Sobotka nasadit speciální 'úředníky'. Budou zkoumat odbornost

Bohuslav Sobotka  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

PRAHA Na nominace státu do dozorčích a správních rad má dohlédnout speciální vládní výbor. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by v něm rád viděl náměstky klíčových resortů i nezávislé odborníky.

LN Před příchodem do vlády jste sliboval novinku. Zřízení výboru, který by posuzoval výběr lidí do statutárních orgánů firem s účastí státu. Jeho vytvoření mělo být jedním z prvních úkolů pro ministra financí. Platí to?
Ano, budeme o tom jednat. Rád bych zrealizoval myšlenku iniciativy Rekonstrukce státu na to, že by měl na úrovni vlády vzniknout výbor, který by posuzoval personální nominace za stát do státních a polostátních firem a akciových společností. Je to téma, které chci s kolegy probrat, protože už to začíná být aktuální. Ministři zvažují různé personální změny v organizacích.

LN Jak by měl výbor fungovat?
Byl bych rád, kdyby byl schopen posoudit jednotlivé nominace od ministrů. A eventuálně vyřadit kandidáty, kteří by nesplňovali odborné předpoklady pro to, aby stát zastupovali v těchto orgánech firem. O tom povedeme teď v koalici debatu. A doufám, že se dohodneme na tomto postupu, který je v souladu s tím, co doporučovala Rekonstrukce státu.

LN Kdo v něm má usednout? Vicepremiér Andrej Babiš říká, že byste sestavu mohli tvořit vy, on a pan Bělobrádek. Navíc tvrdí, že on sám rozumí personalistice dost, radit prý nepotřebuje.
Měl by to být výbor, kde by měli být zástupci několika resortů. A bylo by dobře, kdyby tam bylo i několik nezávislých odborníků v oblasti personalistiky, ekonomiky a práva, aby se mohli i z odborného hlediska vyjádřit k potenciálním kandidátům. Chtěl bych, aby to byl smíšený orgán, kde budou zástupci ministerstev - zejména těch, která mají klíčové zřizovatelské funkce. Ale také zástupci, kteří tam budou navoleni za odbornou veřejnost.

LN Z ministrů tedy finance, průmysl...
...zemědělství. Dá se sestavit skupina resortů, které do výboru vyšlou své zástupce. Nemyslím si, že by tam měli být ministři. Mohlo by to být například na úrovni náměstků, kteří by se pravidelně scházeli a vyhodnocovali personální nominace i za součinnosti s odborníky. Myslím si, že by to byl dobrý způsob, jak zajistit, aby byly nominace skutečně dobře zváženy.

LN Náměstci by pak měli říci svým ministrům, že jejich kandidát není na funkci vhodný?
Nejenom tito náměstci, ale výbor jako celek.

LN A výbor bude mít patřičnou váhu? Nepřetlačí ho pak ministři svou funkcí?
Výbor jako celek by měl možnost vyjádřit se k jednotlivým kandidátům. A dát či nedat doporučení. Samozřejmě nemůže nahrazovat rozhodnutí ministra o tom, že bude někdo někam nominován nebo zvolen. To je jiná věc. Vždycky by tu předtím ale mělo být doporučení či nedoporučení personálního výboru. Jeví se mi to jako vhodný mechanismus. A vzhledem k tomu, že věc byla součástí iniciativy Rekonstrukce státu, ke které se přihlásila řada politiků, včetně hnutí ANO, myslím si, že bychom touto cestou jít mohli.

LN Kolik lidí by v něm mělo být? Do deseti?
Nemyslím si, že to musí být nějaký velký chural. Ale bylo by dobře, aby tam byli jak zástupci státu, tak i zástupci odborné veřejnosti.

LN A termín zřízení výboru? Bude do měsíce?
Měli bychom se domluvit na tom, abychom ho zřídili co nejdříve. Rozumím tomu, a tady souhlasím s panem Babišem, že potřeba změn v celé řadě společností je naléhavá.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

František Dobšík, předseda školských odborů ČMOS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

František Dobšík, předseda školských odborů ČMOS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

František Dobšík, předseda školských odborů ČMOS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!