Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kandiduji naposledy, tvrdil Jandák v roce 2010. Letos chce do sněmovny zas

Česko

  7:00
PRAHA - Je to naposledy, komentoval v roce 2010 svou kandidaturu do sněmovny Vítězslav Jandák (ČSSD). V té době totiž razil názor, že by člověk neměl být poslancem déle než dvě funkční období. Uběhly tři roky a Jandák je na kandidátce opět. Proč změnil názor? Server Lidovky.cz se chtěl zeptat přímo exposlance. Ten však názorový obrat vysvětlit odmítl.

Vítězslav Jandák

Poslancem dvě volební období a dost. "Pak by se měl okysličit. Měl by vyjít mezi normální lidi, aby se vzpamatoval a mohl normálně fungovat. Proto jsem se rozhodl, že letos budu kandidovat naposledy," uvedl exministr kultury Jandák před volbami do sněmovny v roce 2010 v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Zemřít ve sněmovně

"Nechci dopadnout jako někteří moji nejmenovaní poslanečtí kolegové, kteří jak říkám - se ve sněmovně narodili, žijí v ní a snad v ní i zemřou," vysvětloval svůj postoj. Představa, že i on dopadne podobně, už ho však nejspíš neděsí. Herec, který letos v létě oslavil 66. narozeniny, jde i letos do sněmovních voleb. Už jeho třetích v pořadí. O hlasy občanů usiluje na jihu Čech z dobře volitelné třetí pozice na kandidátce.

"Paní redaktorko, Lidovým novinám já rozhovor dávat nebudu. Co bych z toho měl?" reagoval na žádost o rozhovor ke své kandidatuře. "Vy o sociální demokracii nikdy nepíšete nic hezkého. Když jsem byl ministrem kultury, psali jste o mně samé lži. Takže se omlouvám, ale to po mně nemůžete chtít," uvedl Jandák s tím, že Lidové noviny považuje za stranický tisk (kvůli doporučení šéfredaktora koho volit v prezidentské volbě, pozn. red.).

ČTĚTE TAKÉ O (NE)KONCI KARLA SCHWARZENBERGA:

Do vysoké politiky vstoupil Jandák v roce 2005, kdy mu tehdejší premiér Jiří Paroubek (nyní LEV 21) nečekaně přidělil ministerstvo kultury. Takřka okamžitě se vyšvihl do čela žebříčku nejpopulárnějších českých politiků. Nebylo pak překvapením, když se ve volbách v roce 2006 dostal do sněmovny jako nestraník za ČSSD. Brzy si vydobyl pověst řečníka, který si ve svých projevech nebere servítky. Poslanecký mandát pak obhájil i o čtyři roky později, avšak jeho popularita u veřejnosti už dávno není taková, jako bývala. V dosud posledním žebříčku, který zveřejnila agentura STEM letos v květnu, jeho jméno mezi 29 nejpopulárnějšími politiky chybí.

I Hašek dluží odpověď

Jandákova neochota odpovědět, proč porušil svůj slib a znovu kandiduje, připomíná příběh místopředsedy ČSSD Michala Haška. Jihomoravský hejtman pro změnu totiž dluží odpověď na to, mezi koho rozděloval jeden ze svých platů. Sám přitom slíbil, že s tím veřejnost seznámí. Server Lidovky.cz ho už několikrát žádal o seznam obdarovaných, posledně ho odmítl poskytnout s tím, že čeká na jejich souhlas s uveřejněním jména.

Hašek do rozpuštění sněmovny pobíral dva platy. Jeden za funkci poslance, druhý za funkci hejtmana (každý z nich ve výši zhruba milion korun ročně). Není jediným politikem, kdo zastával či zastává dva takto vysoké posty a pobírá dvojí plat. Hašek ale čelil kritice, protože ve sněmovně patřil k největším absentérům a na řadě důležitých hlasování chyběl, protože se věnoval hejtmanství (více čtěte ZDE). "Polehčující okolnost" - seznam těch, mezi které jeden ze svých platů rozdělil - dosud dluží.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.