Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kapacita testovaných dětí v Praze byla naplněna, zbývají jen chronicky nemocní. Celkem bylo otestováno již 15 508 lidí

Kapacita testovaných dětí v Praze byla naplněna. Zbývá zde otestovat už jen... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapacita testovaných dětí v Praze byla naplněna. Zbývá zde otestovat už jen... | foto: ČTK

PRAHA V Praze se v neděli před 15:00 naplnila potřebná kapacita dětí testovaných v rámci studie kolektivní imunity, která má zjistit výskyt nemoci covid-19 v populaci. Zájemci byli otestováni v Kateřinské zahradě. V Praze tak už byly naplněny všechny potřebné věkové kategorie s výjimkou chronicky nemocných pacientů, které zve Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), a lidí, které k testování vybízí Český statistický úřad (ČSÚ).

Řekla to mluvčí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Petra Klusáková. Testuje se i v dalších městech v republice.

Zdravotník měří muži teplotu 25. dubna 2020 u odběrového místa v pražských...
Lidé stojí 25. dubna 2020 ve frontě u odběrového místa v pražských Zítkových...

„Český statistický úřad zve prostřednictvím SMS zpráv populační průřez. Jde o nízké stovky osob. IKEM zve chronicky nemocné pacienty, kteří mají kardiovaskulární choroby nebo trpí diabetem a podobně. Také se jedná o poměrně nízký počet testovaných osob,“ řekla Klusáková. Mluvčí doplnila, že by jich mělo být asi 200 denně a budou je v Kateřinské zahradě testovat až do úterý 28. dubna mezi 10:00 a 20:00. Zvaní lidé se podle organizátorů mohou testování po vyzvání SMS zprávou zúčastnit, přestože testované kapacity dané věkové kategorie byly už v Praze naplněny, řekla Klusáková.

V SMS zprávě je uveden den a časové rozmezí, kdy se mají lidé dostavit. Samotné testování je dobrovolné. Chronicky nemocní pacienti Kardiocentra, Transplantcentra či Centra diabetologie v IKEM do 89 let jsou testováni také přímo v institutu. Již dříve mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová řekla, že se bude pro studii testovat 2000 takových osob.

Pro potřeby studie bylo v Praze otestováno 1000 dětí a mladistvých, přičemž k nedělní 15. hodině byla kapacita testovaných v této kategorii naplněna, uvedla Klusáková. Testování v Praze zajišťuje 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Armáda České republiky. Odběrová místa na náměstí Míru a v Zítkových sadech byla z důvodu naplněnosti testovaných kategorií dospělých k nedělnímu dni uzavřena. Kapacita byla naplněna i u seniorů v Brně.

První výsledky studie kolektivní imunity budou známy na začátku května. Mají ověřit aktuální epidemickou situaci v Česku a sloužit k rozhodování o tom, jak dál uvolňovat či dál udržovat omezení v podnikání i každodenním životě.

Otestována již byla více než polovina z plánovaných 27 000 osob

Po potřeby studie kolektivní imunity proti covid-19 bylo k nedělnímu večeru v Česku vyšetřeno 15 508 lidí z plánovaných 27 000. Pátým dnem se testovalo v Praze a v Brně, čtvrtým dnem organizátoři odebírali vzorky v Litoměřicích, třetím dnem se testovalo v Olomouci, Litovli a v Uničově. V hlavním městě byly naplněny všechny potřebné věkové kategorie. Výjimkou jsou chronicky nemocní pacienti, které zve v Praze Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), a lidé, které k testování vybízí Český statistický úřad (ČSÚ). Tyto osoby nejsou ve výše uvedené statistice zahrnuty.

V Brně již netestují lidi ve věku 60 až 89 let, kterých v minulých dnech otestovali potřebný počet, tedy 1000. Zájemci o testování z ostatních věkových kategorií se mohou v Brně stále do studie zapojit. V ostatních uvedených městech nebyly dosud potřebné kapacity naplněny v žádné z věkových kategorií. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Studie má ukázat, kolik lidí v ČR už nemoc způsobenou novým typem koronaviru prodělalo a mají protilátky. Výsledky by mohly být známé začátkem května.

V Brně bylo k neděli vyšetřeno 3999 lidí, zbývá jich otestovat 1001. Podle aktuálních informací by mělo být v dalších dnech ještě otestováno 508 dětí, 440 dospělých do 39 let a 53 osob ve věku 40 až 59 let. Kvóta 1000 vzorků ve věkové skupině 60 až 89 let se naplnila už v pátek, v sobotu už ani na Moravském náměstí ani u univerzitního kampusu v Bohunicích seniory netestovali.

V ostatních městech byla k nedělnímu dni vyšetřena více než polovina potřebných účastníků studie. Nejvíce chybí zájemci ve věku 18 až 39 let. Naopak nejméně chybí k naplnění potřebného množství otestovat zájemce seniorského věku. V Olomouci bylo dosud vyšetřeno 2444 lidí, v neděli jich bylo 789. Věková kategorie seniorů je zde již téměř naplněna, zbývá jich otestovat ještě 89. Za první tři dny však bylo v Litovli otestováno již 857 lidí a v Uničově 806. V obou městech tak zbývá z původní kapacity 2500 zájemců vyšetřit ještě zhruba po 400 lidech. Na Olomoucku by mělo být testováno dohromady téměř 7000 lidí.

Z nemoci covid-19 se v Česku aktuálně léčí 4622 lidí

Lidí vyléčených z nemoci covid-19 přibylo v Česku od sobotního večera 92 na 2545. Počet úmrtí nakažených koronavirem podobně jako v předchozích dnech vzrostl mnohem mírněji, za posledních 24 hodin o dvě na 220. Počet potvrzených případů covid-19 stoupl za neděli zatím o 35 na 7387. Aktuálně nemocných je 4622 lidí, zatímco podle předchozích údajů jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo o čtyřicet víc.

Vláda kvůli příznivému epidemiologického vývoji urychlila harmonogram otevírání obchodů a služeb, další vlna přijde na řadu v pondělí. Otevřou další obchody a provozovny služeb, byť s řadou omezení. Například v prodejnách oděvů si lidé nebudou moci z hygienických důvodů zkoušet oblečení. V posilovnách, tělocvičnách či fitness centrech se nepřevléknou v šatnách a ani se neosprchují. Zrychlení uvolňování restrikcí ale například některé knihovny nebo zoologické zahrady zaskočilo a zůstanou ještě zavřené. S dalšími fázemi uvolňování omezení počítá vláda od 11. a 27. května.

Předseda sněmovní frakce TOP 09 Miroslav Kalousek v neděli v televizi Prima kritizoval postup opětovného otevírání provozoven, které vláda často mění a nejsou podle něj úplně jasné. K plánům se mělo podle Kalouska sejít předsednictvo tripartity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle ministryně Jany Maláčové (ČSSD) své rozvolňovací plány se sociálními partnery konzultuje. 

Kalousek míní, že stát by přispět na úhradu stálých nákladů podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením zavřít své provozovny. Sociální demokracie takový model od počátku navrhovala, je ale v pravomoci ministerstva průmyslu a obchodu, uvedla v televizní diskusi Maláčová. Kdyby podle ní skokově rostla nezaměstnanost, vidí prostor pro zvýšení podpor pro lidi bez práce. Odbory tvrdí, že nynější podpory jsou nízké.

Od pondělí budou moci přeshraniční pracovníci cestovat z Česka za prací a zase se vracet zpět každý den, budou ale muset pravidelně předkládat negativní PCR test na nemoc covid-19. Takzvaní pendleři, kteří nespadají pod výjimky, se podle dosavadních pravidel mohli vracet do Česka výhradně po dvou týdnech práce v cizině. V republice následně museli strávit dva týdny karanténě. Nově budou moci do Česka přijet nejdéle na tři dny unijní občané „prokazatelně za účelem výkonu ekonomické činnosti“, tedy například na obchodní jednání. Rovněž oni budou muset na hranicích předložit negativní test na covid-19, který nebude starší čtyř dnů.

Po víkendu by měla začít studie, která má zjistit výskyt a šíření nákazy novým koronavirem u lidí se závislostmi na drogách a u pracovníků, kteří jim pomáhají. Testovat se budou klienti a personál adiktologických služeb. Využít se k tomu má zhruba 30 000 rychlotestů ke zjištění protilátek z kapky krve. Kontroly se mají opakovat po týdnu a mají zmapovat šíření nákazy v rizikovém prostředí.

Odborníci považují za jeden z klíčových údajů o vývoji epidemie počet hospitalizovaných s nemocí covid-19, kterých bylo v sobotu 352, o 33 méně než předchozí den. Ještě v úterý a ve středu byly v nemocnicích přes čtyři stovky nakažených. Z toho 79 pacientů bylo v sobotu v těžkém stavu nebo vyžadovalo intenzivní péči, což bylo o osm víc než v pátek.

V Litoměřicích během čtvrtého dne přibylo mladých

V Litoměřicích pokračovalo v neděli čtvrtým dnem testování pro studii kolektivní imunity na covid-19. Zájem byl větší než v sobotu, lidé si na odběry museli počkat ve frontě, řekla koordinátorka testování Marcela Koudelková z Ústavu zdravotnických studií a statistiky. Otestovat se podařilo více než 640 lidí. Odebírání vzorků bude na výstavišti Zahrada Čech pokračovat i v pondělí od 08:00.

Podle Miroslava Letafky z krizového řízení litoměřické radnice v neděli přibylo mladších ročníků. Zájemců z věkové skupiny od 18 do 39 let je však zatím stále nejméně. Testuje se denně až do 18:00, první dvě hodiny od 08:00 do 10:00 jsou ale vyhrazeny pro lidi starší 60 let.

Testování pro studii kolektivní imunity na nový koronavirus začalo ve čtvrtek. Studie má ukázat, jaký podíl obyvatel různých regionů už má proti koronaviru protilátky a získal případně imunitu. Testy by mělo projít až 27.000 lidí nejen z Litoměřic, ale také z Prahy, Brna a okolí, Olomouce a okolí, Litovle a Uničova. Výsledky by mohly být začátkem května.

Na Litoměřicku je nejvíc potvrzených případů nákazy novým koronavirem v Ústeckém kraji. Podle informací z Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem jich je 241, to je polovina potvrzených případů v kraji. Testování se však mohou zúčastnit jen obyvatelé Litoměřic. Celkem by tam měli vyšetřit 3000 lidí, přišlo jich už přes 2400.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Ruské stíhačky (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Ruské stíhačky (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Ruské stíhačky (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?