Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kaple na střeše změní garáže v památku

Česko

Vzkříšení rozebraného unikátu z roku 1297 přináší netradiční právní problém: jak nejlépe ochránit gotickou památku

BRNO Z moderních hromadných garáží, které začnou růst vedle brněnské Nové radnice, možná úřady hned po dostavění udělají památku. Odborníci jsou ve složité situaci: přemýšlejí, jak nejlépe ochránit unikátní gotickou královskou kapli, která má stát na jejich střeše. A takový postup je velice pravděpodobným řešením.

Podobný případ ještě památkáři neřešili. V zemi totiž zřejmě není jiná památka, která by byla rozebraná a čekala na opětovné sestavení, byť jako součást jiného domu. „Nevím o tom, že by něco takového jinde nastalo. Snad Reinerova freska v Duchcově, která byla přenesena do speciálně postavené budovy, ale to je jiný případ,“ potvrdil LN ředitel Památkové inspekce Jiří Varhaník. Obvyklý je spíše opačný postup: zajímavé části bořených budov se stávají součástí muzejních sbírek či lapidárií.

Kaple je rozebraná od roku 1908. A ač ji odborníci velebí, paradoxně sama památkou není. Několik jejích částí zdobí stěny Křížové chodby Nové radnice, další fragmenty jsou částí sbírek Muzea města Brna. „Budeme se k případnému přesunu muset vyjádřit a takový problém jsme zatím neřešili. Oficiální konzultace ale zatím nezačaly,“ potvrdil Tomáš Drobný z jihomoravského krajského úřadu.

Architekt Petr Hrůša, který budovu garáží navrhuje, je přesvědčen o tom, že kaple musí být její nedílnou součástí. Už symbolicky: dům je nejblíže místu, kde původně kaple stála. „Je pro ni vyhrazen prostor na střeše, se vstupem ze střešní zahrady. Nemůže být založena na falešné imitaci navozující pocit lahodění, musí působit sama svou podstatou. Tedy žádné zavěšování dílů na nějakou konstrukci, je to stavba,“ připomíná.

Kaple od svého postavení v roce 1297 nikdy nestála jako samostatný dům. Unikátní vysoký interiér s klenbou na jeden středový sloup proto jde začlenit do jiné stavby.

Problém je v tom, jak zajistit památkovou ochranu. „Nyní jsou části chráněny jako součást Nové radnice a jako sbírkový fond muzea,“ připomíná Varhaník. Jenomže po postavení garáží se stanou součástí domu patřícího soukromé firmě, byť v ní má podíl magistrát. Protože podle zákonů nelze za památku prohlásit jen část domu, museli by úředně chránit celé garáže. Byť se poté budou soustředit na kapli.

Památkáři nyní čekají na to, jak problém vyhodnotí magistrát s právníky. Zástupci vedení města zatím problém neřešili, byť loni primátor Roman Onderka prohlásil stavbu jako jasnou s tím, že jde o splnění slibu radních z roku 1908 kapli znovu vztyčit.

„Umístění kaple na střechu garáží je stále ve fázi záměru. Záleží na rozhodnutí investora, jestli bude ochoten tuto záležitost financovat. Město v tomto případě není investorem, ani budoucím vlastníkem garáží,“ zdůraznil včera náměstek primátora Ladislav Macek. Podle něj pro kapli bude potřeba samostatné územní a stavební povolení. Bude tak dost času na nalezení vhodného řešení.

Parkovací dům vznikne mezi Novou radnicí a hotelem International. Stavba za asi 170 milionů má nabídnout motoristům pět set parkovacích míst a podle původního plánu by měla být dokončena ještě letos. „Tím ale netvrdím, že hotova bude i celá kaple. Bude hotov její prostor, ale kamenné články se do něj budou vracet postupně,“ prohlásil loni Onderka. Tehdy upozornil, že restaurátorské práce mohou nakonec změnit cenu.

***

Příběh kaple

102 let starý slib Gotická královská kaple je doložena z roku 1297. Její vysoký prostor se středovým sloupem byl unikátem. Proti boření, spojenému s úpravou vedení ulic v centru Brna, bojovali odborníci z celé monarchie, zajímala i následníka trůnu Ferdinanda d’Este. Radní ji proto v roce 1908 dali rozebrat a slíbili ji znovu postavit.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...