Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nový impuls. Kaplického Blob by mohl zdobit Rohanský ostrov

Vizualizace blobu na Letné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace blobu na Letné | foto: Future Systems

PRAHA Projekt „chobotnice“ architekta Jana Kaplického ožívá. Místem v metropoli, kde by pozoruhodná budova, původně pro Národní knihovnu, mohla stát, však tentokrát není Letná, ale Rohanský ostrov.

„Je to jedna z lokalit, kterou rozvíjíme. Uvažujeme, že by byla ideálním místem pro tuto stavbu. Projekt blobu by ostrov urbanizoval, zatraktivnil a dal by mu jistou kulturní náplň,“ řekl LN developer Luděk Sekyra.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle svých slov začíná spolupráci s Eliškou Kaplicky, manželkou zesnulého architekta, která o postavení blobu dlouhodobě usiluje.

Projekt "není mrtvý"

Přitom není sám, kdo se do propagace dříve odmítnutého projektu nyní pouští. Ve středu s tím začal lidovecký poslanec a kandidát na ministra kultury Daniel Herman. V České televizi řekl, že projekt blobu „není mrtvý“ a že by měl být v Praze postaven. On i Sekyra pak jedním dechem odmítli, že by se na této „aktivitě“ domluvili.

Developer, který na Rohanském ostrově plánuje i moderní kancelářské, obchodní a rezidenční centrum a je také významným sponzorem KDU-ČSL, prý Hermana k veřejným vystoupením nevybízel.

„Domnívám se, že o možné realizaci blobu v těchto dnech mluvil s paní Eliškou Kaplicky a že ho ta myšlenka zaujala,“ podotkl Sekyra, což potvrzuje nejen architektova žena, ale i Herman.

„S paní Kaplicky jsem se setkal v úterý v pražské Městské knihovně u příležitosti výročí
úmrtí jejího muže. Já mohu říci, že projekt budu podporovat z případné pozice ministra kultury i v případě, že zůstanu jen poslancem,“ dodal Herman, který se s architektem znal osobně. K developerově vizi o Rohanském ostrově se konkrétně vyjadřovat nechtěl. „Je to jedna z variant, o kterých se diskutuje,“ doplnil poslanec.

Naopak developer má představu už poměrně jasnou. A to i v tom, že stavba by neměla sloužit jako knihovna, ale jako kulturní centrum. „Stačí se podívat po světě, kde takové projekty ve městech fungují. Zvyšují jejich atraktivitu pro turisty, kvalitu života občanů. Příkladem může být třeba Bilbao, kde stojí Guggenheimovo centrum,“ řekl Sekyra. A myšlenku blobu na ostrově podporuje i architektka Eva Jiřičná, která za knihovnu na Letné vždy bojovala.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!