Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kaplického blob je opět aktuální. Má podporu TOP 09, VV i ČSSD

Vizualizace blobu na Letné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace blobu na Letné | foto: Future Systems

PRAHA Kaplického "Oko nad Prahou" dostává novou šanci. Nové složení sněmovny totiž z větší části projekt architekta Jana Kaplického schvaluje. Až na ODS by stavbu nové budovy Národní knihovny v Praze podpořila TOP 09, VV i ČSSD. Problém ale zůstává s jejím financováním, podle odhadů vyjde stavba na více než čtyři miliardy korun.

Informovaly o tom Hospodářské noviny. Kaplického návrh, pro který se vžil název blob nebo chobotnice, vyhrál v březnu 2007 mezinárodní soutěž. Pražští radní ho ale později odmítli. Sám primátor Pavel Bém si projekt nejprve "nesmírně cenil", o pár měsíců později ale obrátil a označil jej za arogantní. S výstavbou Kaplického knihovny nesouhlasil ani tehdější ministr kultury Václav Jehlička. Nyní se ale karta obrací.

Čtěte více

 

"Rozhodně jako návrh do programu napíšu, že Praha vytvoří územní a plánovací podmínky pro to, aby stát mohl tuto investici v lokalitě, kam byla plánována, realizovat," řekl předseda pražské TOP 09 František Laudát. Strana bude v Praze na podzim obhajovat v komunálních volbách vítězství ve volbách do sněmovny v čele s kandidátem na primátora Zdeňkem Tůmou, bývalým guvernérem ČNB.

Stavbu podporuje i kandidátka na primátorku za VV Markéta Reedová, která už má i alternativní plán, kdyby se pro blob nepodařilo získat pozemky na Letné. "Mohl by se vystavět na místě chátrajícího Paláce kultury na Vyšehradě. Stále není vyřešeno, co s ním, měl by se odstranit," řekla HN Reedová. Proti není ani manželka zesnulého architekta Eliška Kaplická. I pražský magistrát ale připustil, že ve věci pozemků jde jen o dohodu mezi pražským zastupitelstvem a ministerstvem.

Moderní stavba se zamlouvá i pražské ČSSD. Výhrady má ale i nadále ODS, která proti budově vystupuje kvůli její finanční náročnosti. "Spousta odborníků poukazovala na to, že je Kaplického stavba neekonomická, tedy říkám ne," uvedl předseda pražské ODS Boris Šťastný.

Problémem zůstávají finance

Právě peníze jsou tak i nadále hlavním problémem projektu. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl, že pro příští dva roky pro takovou investici nevidí prostor. "Ale to neznamená, že by se nemohlo hledat řešení," řekl Kalousek.

Pokud by se vládě podařilo na projekt Kaplického knihovny peníze získat, přislíbila pomoc se stavbou budovy britská architekta iráckého původu Zaha Hadid. "Je to první dáma současné architektury, nedovolí si dávat své slovo a zase je brát zpátky," řekla Kaplická, podle které by se styly Hadid a jejího zesnulého manžela mohly doplnit.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...