130 let

Pohled z jihu | foto: Národní knihovnaReprofoto

Kaplického knihovna nebude. Praha zastavila přípravy

Česko
  •   14:33
PRAHA - Vedení hlavního města nebude pokračovat v přípravě případné stavby budovy knihovny podle projektu architekta Jana Kaplického. Důvodem je změna podmínek, za kterých by stavba nyní vznikala. Oznámila to pražská radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Minulé vedení radnice oprášilo myšlenku postavit tzv. blob loni v červnu a schválilo vypracování studie proveditelnosti.

„Z našeho pohledu je nereálné, aby se Kaplického knihovna postavila za současného stavu. Tedy bohužel po smrti jejího autora a po uplynutí tak dlouhé doby od vyhlášení soutěže,“ uvedla Třeštíková.

Kaplický byl vizionářem, jeho stavby předběhly dobu

Vedení města v minulém volebním období za vlády bývalé primátorky Adriany Krnáčové (ANO) schválilo loni v říjnu vypracování studie proveditelnosti výstavby. Podle Třeštíkové současné vedení Prahy její vypracování nechá pravděpodobně zrušit. Práce podle ní ještě nezačaly. „Tedy máme čas se s kolegy radními poradit a studii spíš zrušit,“ uvedla radní.

Studie proveditelnosti se měla kromě jiného zabývat formou zapojení se magistrátu do výstavby, stanovit využitelnost objektu, výši stavebních i provozních nákladů a dopad na cestovní ruch a postavení Prahy v rámci UNESCO. Stejně tak měla posoudit vliv na životní prostředí a stanovit harmonogram přípravy a stavby. Myšlenku výstavby blobu prosazovala mimo jiné bývalá zastupitelka a vdova po architektovi Eliška Fuchsová Kaplicky (ANO).

Vizualizace blobu na Letné
Ředitel Národní knihovny Martin Kocanda byl z Kaplického návrhu nadšený.

Architekt Jan Kaplický zvítězil s návrhem nové budovy Národní knihovny (NK) v roce 2007. Novostavbou chtěl tehdejší ředitel NK Vlastimil Ježek řešit nedostatek prostoru instituce. Soutěž schválená Mezinárodní architektonickou unií ale skončila u soudu kvůli tomu, že se v jejím průběhu měnila pravidla.

Proti stavbě se postavil tehdejší prezident Václav Klaus a vedení města ovládané ODS v čele s exprimátorem Pavlem Bémem. Ze stavby nakonec sešlo. Následně někteří pražští politici hledali další vhodné pozemky pro stavbu, mimo jiné Stodůlky, Strahov nebo Pankrác. Před volbami v roce 2009 dokonce vznikla strana s názvem Blob, jejímž cílem bylo stavbu prosadit.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás