Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kaplického zradilo srdce

Česko

  7:24
PRAHA - Ve věku 71 let zemřel v Praze architekt Jan Kaplický, autor kontroverzního návrhu Národní knihovny pro českou metropoli. Kaplický zemřel v den, kdy mu jeho žena Eliška porodila dceru. Příčinou náhlého úmrtí architekta bylo podle vyjádření rodiny selhání srdce.

Jan Kaplický foto: Reprofoto

Přečtěte si: Poslední rozhovor Jana Kaplického pro LN

Kaplický skonal v den, kdy mu jeho žena Eliška porodila dceru. "Jeho srdce jej zradilo ve chvíli, kdy chtěl tuto radostnou událost oslavit," sdělila ČTK Kaplického rodina.

Lékařka, která Kaplického ve středu večer marně oživovala, odhadla, že smrt způsobilo srdeční selhání; definitivně však příčinu podle ředitele pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze objasní až soudní pitva.

Kaplický zkolaboval na ulici nedaleko Vítězného náměstí v Praze. Kolemjdoucí přivolal kolem půl deváté večer záchrannou službu, lékařům se Kaplického ale nepodařilo oživit. Jeho totožnost potvrdili policii příbuzní.

Kaplického "udolala česká malost"
Architekt žil od emigrace v roce 1968 v Británii. Zde také stojí jeho nejvýznamnější realizace. Návrh budovy Národní knihovny měl být první velkou stavbou Kaplického ve staré vlasti. Přestože stavba zvítězila v mezinárodní soutěži, na pražské Letné vzhledem k nevůli politiků téměř určitě nevyroste. Kaplického však spory kolem stavby zvané Chobotnice dostaly do širšího povědomí tuzemské veřejnosti.

Eliška Kaplický Fuchsová a Jan Kaplický

"Je to další postava české kultury, kterou udolala česká malost," řekl bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek a vyslovil nad smrtí Kaplického lítost. Ježkovo působení ve funkci bylo těsně spjato s prosazováním Kaplického návrhu, kvůli němuž byl také funkce zbaven.

Bobek: Hanba těm, co na něj kydali hnůj
Zpěvák a architekt Pavel Bobek řekl, že Kaplický byl jeho nejlepší přítel. "To, co se dělo s jeho vítězným návrhem pro Národní knihovnu, jak to bylo zatraceno a zpochybněno, že toto mu ubralo na životě. Hanba těm, kteří na něj kydali hnůj. A já se nebojím říct, že to byl i pan prezident," prohlásil Bobek. Václav Klaus byl ostrým kritikem Kaplického návrhu, později se k němu připojil i Klausovi blízký Pavel Bém, který jako pražský primátor významně přispěl k tomu, že se stavba nerealizovala.

"Podobně jako protijaderní aktivisté u Temelína jsem ochoten přivazovat se vlastním tělem a bránit, aby Národní knihovna v takové podobě na Letné byla," prohlásil o Kaplického návrhu knihovny prezident Klaus.

Jan Kaplický Jan Kaplický
Jan Kaplický Architekt Jan Kaplický prohlásil, že se nebrání tomu upravit svůj původní návrh Národní knihovny.

Kaplický byl prvním, kdo odmítl českou státní cenu
Loni v říjnu se Kaplický stal prvním člověkem, který odmítl státní cenu, již uděluje ministerstvo kultury za přínos v oblasti literatury, divadla, hudby, výtvarného umění a architektury. Porota mu cenu udělila za mimořádné architektonické dílo doma i v zahraničí.

Kaplický se narodil 18. dubna 1937 v umělecké rodině - jeho otec byl malíř, sochař a architekt, matka kreslířka. V Praze také vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a poté krátce působil na volné noze. Než se v Británii proslavil, spolupracoval s věhlasnými architekty, jako jsou Norman Foster, Richard Rogers či Renzo Piano. V Česku mu vyšlo několik knih, byl o něm natočen dokument s názvem Profil.

Kaplický byl podruhé ženatý, z prvního manželství má syna Josefa. S Eliškou, která je o 41 let mladší, se oženil předloni na podzim.


Vyzýváme čtenáře, aby diskutovali k tématu a dodržovali pravidla slušného chování. Příspěvky porušující pravidla diskuse pravidelně mažeme, jejich autorům trvale blokujeme přístup.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Účetní s možností home office

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Moravskoslezský kraj

Mohlo by vás zajímat