Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kapsáři jsou hlavně z Rumunska

Česko

S organizovanými kapsářskými gangy vede pražská policie zatím neúspěšný boj. Pomoci by mohly vyšší tresty pro zloděje.

PRAHA Kapesních krádeží v hlavním městě stále přibývá. Kapsáři Praze škodí a je třeba s nimi zatočit - na tom se shoduje bezpečnostní výbor hlavního města téměř každý rok po prázdninách. Letos se však na magistrátu zrodila i konkrétní myšlenka, jak to provést.

Jelikož kapesní krádeže páchají v Praze hlavně organizované skupiny, chce policie chytat více členů gangu naráz. Když se jí podaří alespoň třem zlodějům dokázat, že pracují organizovaně, soud je může poslat za organizovanou trestnou činnost až na osm let za mříže. Cizincům, ze kterých jsou v Praze nejaktivnější Rumuni, hrozí zase podle přísnějšího paragrafu vyhoštění.

„Abychom mohli kapsáře odsoudit na dva až osm let vězení, musíme mít hlavně dostatek důkazů o jejich spolupráci,“ řekl místopředseda městského soudu v Praze Bohuslav Horký. Jistá organizovanost pachatelů se nyní podle něj prokáže v třetině všech případů, kdy policie zadrží větší počet kapesních zlodějů.

Policie ale příliš často kapsáře nechytne. Objasněnost kapesních krádeží je jen o něco málo vyšší než dvě procenta ze všech případů. Vyjádřeno čísly to znamená, že policie vyšetřila asi 250 z 9754 krádeží, které se na území Prahy udály v loňském roce. „Objasněnost je malá, protože musíte chytit pachatele přímo při činu, což je při kapesní krádeži hrozně obtížné,“ popsal problémy předseda bezpečnostního výboru magistrátu Pavel Žďárský.

Podle policie není problém jen v těžkém dokazováním případů, ale tkví i v malém počtu policistů. Ti už sestavili kvůli řádění kapsářů v hlavním městě několik speciálních týmů, působících v Praze 1 a 2. Policisté z těchto útvarů nedělají nic jiného než za pomoci kamerového systému v civilu nebo v uniformě pátrají po kapsářských skupinách.

Z jejich poznatků vyplývá, že kapsáři kradou hlavně v centru, v tramvajích 5, 9, 22, 23 a 26. Dále v centrálních stanicích metra a v autobusech projíždějících stanice metra Kačerov či Chodov. Jejich revírem jsou i velké obchodní domy. A kdo v Praze krade? „Praha čelí nájezdu mimopražských a zahraničních gangů převážně z Rumunska,“ zmínil původ zlodějů Žďárský. To samé tvrdí i policie s tím, že české gangy jsou hlavně z Ostravska. „Pronajmou si tak na měsíc penzion kus za Prahou a do města pak dělají zločinné výlety,“ popsal běžnou praxi ředitel pražské policie Petr Želázko.

***

Praha a kapsáři

V hlavním městě došlo loni k 9740 kapesním krádežím, což je o 700 víc než předloni. Policie přitom dokázala objasnit jen o něco více než dvě procenta ze všech případů. Osm z deseti okradených lidí v Praze jsou zahraniční turisté.

Kde zloději řádí

Nejvíce kapesních krádeží se stane v historickém centru města. A to především na Václavském a Staroměstském náměstí, na Královské cestě a na Hradě. Kapsáři však působí i v městské hromadné dopravě. Nejčastěji okrádají cestující v tramvajových linkách 5, 9, 22, 23 a 26 a v centrálních stanicích pražského metra (Můstek, Muzeum, I. P. Pavlova a Karlovo náměstí). Dalšími oblíbenými lokalitami kapsářů jsou velké obchodní domy. Organizované skupiny řádí hlavně v obchodních centrech Nový Smíchov, Zličín, Centrum Černý Most a Obchodní centrum Chodov.

Kdo krade

Podle policie páchají kapesní krádeže hlavně organizované gangy z Česka (střední Čechy, Ostravsko a Brno) i z ciziny (Rumunsko). Cizinci tvoří až dvě pětiny všech zadržených kapsářů. Nejméně pachatelů je přímo z Prahy.

Boj proti zlodějům

Policie bojuje proti kapsářům zvláštními týmy, kterým pomáhá 396 kamer rozmístěných po metropoli. Jejich počet by se měl v budoucnu dále zvyšovat. Policisté také zavádějí proti kapsářům novou formu boje. Čím dál častěji pracují v civilu a snaží se zatýkat celé skupiny kapsářů. Když totiž alespoň třem prokážou, že jsou členy stejné organizované zločinné skupiny, hrozí jim až 8 let vězení.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...