Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kapuscinského legenda o sobě

Česko

Polsko se rozdělilo na dva tábory. Důvod? Nová, dlouho očekávaná a také předem kritizovaná necenzurovaná biografie Ryszarda Kapuscinského. Podle ní si slavný reportér „přikrášlil“ nejen vlastní životopis, ale vymýšlel si také ve svých reportážích z cest.

VARŠAVA/PRAHA Během své kariéry čtyřikrát unikl popravě, setkal se s Che Guevarou, Patricem Lumumbou či Salvadorem Allendem... aneb zajímavý to život polské reportérské legendy, tak jak ho podával on sám. Autor jeho životopisu Kapuściński. Non fiction Artur Domoslavski ale mluví trochu jinak – reportáže byly fikcí a jeho život vlastně tak dramatický také nebyl. A veřejnost zuří.

Přes dvacet let spolupracoval s polskou agenturou PAP jako dopisovatel z těch „nejchudších a nejnebezpečnějších míst planety“, připomíná agentura Reuters život „císaře reportérů“, jehož „autentické“ popisy válek, převratů i krvavých revolucí z oblastí Afriky a Latinské Ameriky byly přeloženy do třiceti jazyků. Když před třemi lety zemřel, jeho žák a novinář z deníku Gazeta Wyborcza začal sepisovat obsáhlou biografii.

Boj o pověst Tato šestisetstránková kniha, která „sahá“ na pověst oslavované legendy, ale byla kritizována již před vydáním. Alicja Kapuscinska, vdova po novináři, která spisovatele a dobrého přítele svého manžela prý v dobré víře pustila do rodinných archivů, se dokonce obrátila na soud, aby zveřejnění knihy zabránila. Ten se ale postavil na stranu Domoslavského, který k celé kauze říká, že si nemyslí, že by mohl nějak poškodit Kapuscinského dobré jméno. „Pravda se jen ukázala být mnohem složitější než mýtus, který jsme si sami vytvořili,“ dodává Domoslavski.

Kromě fabulace a poukázání na spolupráci s komunistickou stranou v knize ožívá i téma milostného života Kapuscinského. Také to bylo jedním z důvodů, proč nakladatelství Znak nakonec odmítlo knihu vydat. Práva tak převzal Svět knihy. Bývalý polský ministr Vladislav Bartoszewski knihu ihned odsoudil kvůli „porušení novinářské etiky a použití bulvárních metod“. „Jsou také nakladatelství, která přináší hodnocení nevěstinců... Ale nemyslím si, že bych u nich chtěl vydávat své knihy,“ komentoval novou publikaci Bartoszewski a doplnil tak řadu komentátorů i církevních hodnostářů, včetně arcibiskupa Jozefa Zycinského. Na druhou stranu, jak píše Aleksander Kaczorowski z týdeníku Newsweek Polska (článek vyšel v Orientaci LN), objevily se i opačné reakce. Pochvalné recenze napsal například sociolog Zygmunt Bauman nebo spisovatel Andrzej Stasiuk.

Kapuscinski, který se proslavil cestopisy o etiopském císaři (v češtině Na dvoře krále králů) či v Čechách vydaným Impériem a Ebenem, ale i přes „odhalení“, jež s novou knihou přišla, zůstává pro autora životopisu „velkým spisovatelem a úžasným člověkem s chybami i hříchy“. Domoslavski v rozhovoru pro britský list The Guardian uvedl, že „císař reportérů“ určitě sám nevěděl, že „překročil hranice mezi žurnalistikou a literaturou“.

A fabulace vlastního životopisu? „V rámci své literární práce vytvořil legendu sám o sobě. Já to chápu. Když přijdete ze země, jejíž kulturu a jazyk nikdo nezná, chcete po sobě zanechat ještě silnější odkaz,“ dodal spisovatel.

Autor: