8. dubna 2017 14:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Karanténa byla dostatečná.‘ ‚Kakaový‘ Kraus se vrací do širšího vedení ČSSD

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 23Diskuse
Michal Kraus na sjezdu ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Kraus na sjezdu ČSSD. | foto: Petr TopičMAFRA

PRAHA ČSSD v sobotu do svého širšího vedení zvolila i někdejšího poslance Michala Krause, který složil v roce 2006 mandát kvůli kauze kolem cesty do Ghany, kde byl u jednání o investicích do továrny na zpracování kakaových bobů. Mezi desítku zvolených jmen se dostali například šéf Senátu Milan Štěch či poslanec Richard Dolejš, informoval novináře tiskový odbor ČSSD.

Někdejší šéf poslaneckého klubu sociální demokracie Kraus ve Sněmovně skončil kvůli kauze své cesty do Ghany, kde byl v roce 2001 spolu s podnikatelem Františkem Rigem. Kraus byl podezřelý z praní špinavých peněz, pokusu o podvod a později i korupce. Policie nakonec případ odložila.

Podpora kandidáta na prezidenta

Referendum o tom, koho ČSSD podpoří v prezidentské volbě, se uskuteční v listopadu. Rozhodlo o tom širší vedení strany během zasedání v Praze. Dosud se hovořilo o první polovině roku. Předsednictvo dostalo také možnost zvolit jiný postup než referendum, pokud zaručí, že se budou moci vyjádřit všichni členové strany, řekl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zdůraznil, že Krause vybrali členové výboru v tajné volbě. „Bylo to v jejich rukou. Většina delegátů usoudila, že ta (Krausova) ‚karanténa‘ byla dostatečně dlouhá,“ řekl. Doufá v to, že nově zvolené předsednictvo bude akceschopné.

Ani místopředseda ČSSD a volební manažer strany Jan Birke v osobě Krause problém nevidí. „To ještě neznamená, že se vrací do vrcholové politiky. Předsednictvo je orgán, který má 35 členů, pak je ústřední výkonný výbor, pak grémium, já bych to neviděl tak dramaticky,“ řekl.

Sociální témata

Sociální demokracie se bude ve volbách soustředit na ryze levicová témata, mezi ta klíčová bude patřit i dvojí kvalita potravin v evropských zemích. Strana se nechce vymezovat proti šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi, ale u středolevých voličů hledat ty, které Babiš zklamal.

Program představí ČSSD definitivně v polovině června na programové konferenci, do té doby chce sociální demokracie podle Birkeho prezentovat ryze levicová témata.

Předsednictvo ČSSD doplnili také poslanci Jaroslav Foldyna, Robin Böhnisch a Jiří Petrů, někdejší senátoři Martin Tesařík a Alena Gajdůšková, Helena Kudelová, Hana Hozmanová. Birkemu se složení předsednictva líbí. „Je to úžasná parta, lidé, kterým mohu věřit a platí u nich podaná ruka,“ uvedl.

Předsednictvo ČSSD řídí činnost strany mezi zasedáními ústředního výboru. Kromě předsedy, místopředsedů či šéfů poslaneckého a senátního klubu jsou členy i zástupci krajů a desítka dalších členů, které vybíral ústřední výbor.

Nejdůležitější rolí předsednictva je podíl na sestavování kandidátních listin. Po volbách v roce 2013 to bylo právě předsednictvo ČSSD, které vyzvalo předsedu strany Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby odstoupil z vyjednávání o vládě.

ČTK
  • 23Diskuse

Najdete na Lidovky.cz