22. ledna 2017 22:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kardinál Vlk je vážně nemocný, má rakovinu plic

Slavnostní mše svatá s kardinálem Vlkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní mše svatá s kardinálem Vlkem. | foto: MAFRA

PRAHA Bývalého nejvyššího představitele české katolické církve, kardinála Miloslava Vlka, čeká náročné období. Musí se podrobit chemoterapii, lékaři mu totiž diagnostikovali rakovinu plic. Chorobou vyvrcholily jeho déle trvající zdravotní potíže, jimiž trpí od jara loňského roku.

„Podstoupil (kardinál Vlk - pozn. red.) celotělové PET CT vyšetření a následnou bronchoskopii, která potvrdila tumor plic s metastázemi do kostí,“ informoval v neděli web kardinála Vlka. Bývalý pražský arcibiskup skončil koncem loňského roku v nemocnici kvůli srdečním potížím. Jenže i po propuštění ze špitálu neustávaly bolesti levého ramene, kardinál Vlk se proto nechal opět hospitalizovat a absolvoval další vyšetření.

Kardinál Miloslav Vlk

Kardinál Miloslav Vlk (* 1932) v letech 1991 až 2010 zastával post pražského arcibiskupa, z tohoto titulu současně představoval nejvyššího představitele české katolické církve.
Knězem je od roku 1969, kdy byl vysvěcen. V roce 1978 mu komunisté zakázali vykonávat jeho kněžské povolání, příštích deset let tak pracoval jako umývač oken a poté archivář v Praze. Během působení v archivu vykonával funkci kněze tajně.
V roce 2010 přestal být primas český, na pražském arcibiskupství však zůstal. Na jeho správě se už ale nepodílí, program si organizuje sám. Často a výrazně se v poslední době vyjadřuje ke společenskému a politickému dění.

Lékaři nakonec potvrdili, že kardinál trpí rakovinou plic v pokročilém stadiu. Bývalý primas český prý reagoval na diagnózu smířeně. „Diagnózu přijal v klidu, a když mu ji sdělovali páni profesoři, byl to on, kdo je podepíral a ujišťoval, že je na správné cestě, protože už vícekrát se mu zdálo, že odejít ‚tam‘ je to nejsprávnější řešení. Páni profesoři byli trochu překvapeni...,“ stojí ve zprávě.

V pátek propustili kardinála z nemocnice, Vlk je od té doby v domácím ošetřování. V současnosti pobývá na faře v pražském Karlíně, kde o něj pečují. Bude za ním docházet i lékařka. Bývalý pražský arcibiskup nyní čeká na léčbu, kterou mu připraví onkologové. „Je předán do péče profesora onkologické kliniky, kde pro jeho typ nádoru připraví chemoterapii,“ píše se na webu kardinála.

"Na jaře letošního roku jsem trochu cítil bolesti ramen. Nevěnoval jsem tomu příliš pozornost a rozvíjel jsem své bohaté pastorační aktivity dále,“ popsal na webu 30. prosince sám kardinál Vlk, když se poprvé o svém stavu vyjádřil obšírněji. Na podzim prý strávil kvůli potížím nějaký čas v lázních, ale jeho problémy se naopak zhoršily. Přidaly se závratě a především otok levého ramene.

Konec roku strávil v nemocnici

Na přelomu listopadu a prosince se i tak kardinál Vlk držel svého oficiálního programu a cestoval za věřícími po Evropě. Na Štědrý den jeho obtíže vygradovaly při sváteční tabuli v mužském fokoláre v pražských Strašnicích. Kardinálovi se podle jeho slov zatmělo před očima, cítil závratě a dramaticky mu stoupl tlak. Od stolu tak zamířil rovnou na II. Interní kliniku kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, stornoval kvůli tomu i naplánovanou půlnoční mši na farnosti v pražské Vinoři.

Slavnostní mše svatá s kardinálem Vlkem.
Kardinál Miloslav Vlk.

V nemocnici si ho kvůli poruše srdečního rytmu nechali lékaři čtyři dny. Kardinál po návratu do domácí péče avizoval, že příhodu vnímá jako signál, aby zvolnil náročné pracovní tempo. „Příliš jsem spoléhal na svou fyzickou kondici a vážné, dobře myšlené rady jsem nerespektoval,“ glosoval své potíže. Následně odvolal program na celý leden, aby se mohl plně soustředit na rehabilitaci. „Celý měsíc bude ve znamení toho, aby se uzdravil,“ sdělila serveru Lidovky.cz již dříve Hana Pohořalá ze sekretariátu kardinála.

Jenže do rekonvalescence nyní zasáhla rakovina, kardinála Vlka tak v nadcházejícím období čeká náročná léčba. Lze se jen domnívat, jestli během ní vystoupí na veřejnosti. V první řadě pro něj bude důležitý klid, aby měl na chemoterapii dostatek síly. „Pan kardinál děkuje za veškerou pomoc a podporu členům Díla Mariina (ekumenické hnutí, jehož lékaři kardinálovi pomáhají, pozn. red.), Arcibiskupství pražskému a všem, kteří jej podporují konkrétními skutky i modlitbou,“ stojí na webu Vlka.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz