Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Covid zatrhl cestu Duky k papežovi. Předtím vir v nadsázce označil za zbraň

Mše na Zelený čtvrtek v Katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha, které se dotkla koronavirová opatření. (1. dubna 2021) foto:  Petr Topič, MAFRA

Čeští a moravští biskupové se ve čtvrtek ve Vatikánu setkali s papežem Františkem, kardinál Dominik Duka s delegací začátkem týdne neodletěl, měl totiž pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom Deník N. Mluvčí arcibiskupství Jiří Prinz pro iDNES.cz uvedl, že covid měl u Duky mírný průběh. Do Říma už jet mohl, ale protože se necítil dobře, zůstal doma.
  19:20

Zatím není jasné, kdo Duku nahradí na postu pražského arcibiskupa, i o tom pravděpodobně mohl v Římě s papežem hovořit. Kardinál Duka dovršil 75 let, tedy věk, po němž církevní hodnostáři obvykle své funkce opouštějí, už v roce 2018. Jeho nástupce vybírá Vatikán. Papež František loni Duku vyzval, aby pokračoval ve funkci, dokud nebude stanoveno jinak.

Kdy by se mohl Duka s papežem setkat v budoucnu, není jasné. Podle předsedy České biskupské konference arcibiskupa Jana Graubnera na výzvu k návštěvě Prahy papež odpověděl, že ji přijme, „až na to přijde čas“.

Právě Duka při svém kázání v katedrále svatého Víta počátkem února označil koronavirus za čínskou biologickou zbraň. Zároveň se nechal slyšet, že původ nákazy všichni vojenští specialisté znají, ale nechtějí, nebo nemohou to říci. Čínské velvyslanectví v Praze se proti tvrzení ohradilo a požadovalo omluvu.  

Odvolejte to. Čínská ambasáda se zlobí na Duku za výrok o biologické zbrani

Duka následně uvedl, že mluvil v nadsázce. „Pokud jsem o něm (koronaviru) hovořil, bylo využito známé kazatelské figury, kdy kázání je také literárním tvarem. Jde o využití hyperboly, nadsázky, která má burcovat a zvýšit pozornost posluchače,“ řekl.

Návštěva k prahům apoštolů

Biskupové jsou ve Vatikánu od začátku týdne, absolvují návštěvu ad limina apostolorum (k prahům apoštolů). Tu by každých pět let měli ve Vatikánu vykonat, aby tam podali zprávu o stavu svých diecézí. Zahrnuje setkání s papežem, modlitbu u hrobů apoštolů sv. Petra a Pavla, mše ve čtyřech papežských bazilikách a návštěvy vatikánských úřadů. Ty absolvují čeští a moravští biskupové postupně během celého týdne.

V Římě se zúčastnili také mimo jiné v českém poutním domě Velehrad vernisáže výstavy o Václavu Drbolovi a Janu Bulovi, českých kněžích, obětech komunistického režimu, který je popravil v rámci babických procesů. 

Zároveň při čtvrteční soukromé audienci předali papeži Františkovi jako dar křišťálový relikviář s ostatky svaté Zdislavy a 50 tisíc eur (1,26 milionu Kč) od věřících z Česka, které jsou určeny pro potřebné.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat