Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kardinál Duka posvětil nový kostel na pražském Barrandově. Věřící kvůli opatřením přihlíželi venku

Dokončovaná stavba kostela Krista Spasitele v Grussově ulici na pražském Barrandově na snímku z 16. listopadu 2020. foto: ČTK

Praha - V Praze mají od neděle věřící i další obyvatelé k dispozici nový kostel, který vznikl na sídlišti Barrandov. Novodobé sakrální stavby v hlavním městě vyrůstají spíše na perifériích, kde rostl v posledních desetiletích počet obyvatel. Praha má nový kostel po více než deseti letech. Kostel Krista Spasitele v neděli zasvětil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.
  13:13

V kostele byli jen biskupové, kněží a civilní zaměstnanci arcibiskupství, kteří nedělní ceremonii pomáhali organizovat. Kvůli omezením platným proti šíření koronaviru organizátoři vybízeli věřící, aby zůstali doma a sledovali v televizi přenos. 

Na místě zasvěcení kostela přihlíželo jen několik desítek lidí, kteří mezi sebou drželi rozestupy. Dění uvnitř kostela sledovali na obrazovce. Od 13:00 do 16:00 budou moci lidé do kostela individuálně přicházet za modlitbou na prohlídku. Bude možné také navštívit a prohlédnout si komunitní centrum. 

Architektem nového kostela je Jakub Žiška, spoluautorem je Pavel Šmelhaus.
Dokončovaná stavba kostela Krista Spasitele v Grussově ulici na pražském...

Minimalistická stavba nového kostel vznikla podle návrhu architektů Jakuba Žišky a Pavla Šmelhause a zahrnuje i komunitní centrum se sálem, klubovnami a kavárnou. Prostory mají sloužit nejen farnosti, ale všem obyvatelům Barrandova. Mohou se v nich konat koncerty, besedy, přednášky či výstavy, v centru jsou klubovny, knihovna, dětský koutek, kavárna a přilehlé hřiště.

Kostel jednoduchých geometrických tvarů s bílou fasádou zapadá do prostředí tvořeného převážně panelovými domy, nachází se blízko lesa a v těsné blízkosti Prokopského údolí. Má tradiční jednolodní půdorys, výrazný portál a věž se zvony, interiér liturgickými prvky vybavili sochaři Petr Váňa a Stanislav Kolíbal, kteří v neděli byli mezi hosty. Stavba kostela přišla na 150 milionů korun, z jedné třetiny ji financuje pražské arcibiskupství, které od Prahy 5 odkoupilo i pozemek. Přispívají soukromí dárci, podle faráře Josefa Ptáčka někteří do projektu vkládali své životní úspory. 

Pro zasvěcení kostela byla vybrána neděle, na niž připadá Slavnost Ježíše Krista Krále. V církvi jde o relativně nový svátek, nemá ani stoletou tradici. Označení král spolu s dalšími tituly, jako třeba pán je vyjádřením vlády, kterou věřící přiznává Ježíši Kristu nad svým životem.

Zástupce stavební firmy v neděli předal Dukovi symbolický klíč od kostela, který je tak otevřen k užívání. „Symbolika klíčů připomíná základ naší církve (...) je to symbol, že biskup je prvním liturgem a správcem místní církve. Ale protože by nedokázal nic bez vaší pomoci, kněží, jáhnů, sester a bratří, předávám tento klíč vašemu duchovnímu správci, otci Josefovi a v něm také i vám. Postavili jste nádherný kostel a věřím, že bude o něj také nádherně postaráno,“ řekl Duka farníkům. Místnímu faráři Josefu Ptáčkovi spolu s klíčem předal kalich, monstranci a výtisk bible, které farnosti věnovala pražská arcidiecéze. Duka pokropil svěcenou vodou oltář i vnitřní stěny kostela, poté vyšel ven a stejné úkony provedl i vně stavby.

Ptáček poděkoval farníkům, že kostel pomáhali postavit, dělníkům, kteří na něm pracovali, a na dálku pozdravil i Bruna Barranda, potomka Joachima Barranda, francouzského paleontologa (1799 až 1883), po němž čtvrť nese jméno. Barrandův potomek podle něj vznik nového kostela celou dobu sledoval. Hlavním impulzem k přípravám stavby před deseti lety byla nedostačující kapacita farního kostela sv. Filipa a Jakuba na Zlíchově kvůli nárůstu počtu obyvatel na Barrandově.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Mohlo by vás zajímat