Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kardinál Duka posvětil nový kostel na pražském Barrandově. Věřící kvůli opatřením přihlíželi venku

Dokončovaná stavba kostela Krista Spasitele v Grussově ulici na pražském Barrandově na snímku z 16. listopadu 2020. foto: ČTK

Praha - V Praze mají od neděle věřící i další obyvatelé k dispozici nový kostel, který vznikl na sídlišti Barrandov. Novodobé sakrální stavby v hlavním městě vyrůstají spíše na perifériích, kde rostl v posledních desetiletích počet obyvatel. Praha má nový kostel po více než deseti letech. Kostel Krista Spasitele v neděli zasvětil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.
  13:13

V pražské zahradě Kinských shořel dřevěný kostel sv. Michala, požár zasáhl jeho spodní část

V kostele byli jen biskupové, kněží a civilní zaměstnanci arcibiskupství, kteří nedělní ceremonii pomáhali organizovat. Kvůli omezením platným proti šíření koronaviru organizátoři vybízeli věřící, aby zůstali doma a sledovali v televizi přenos. 

Na místě zasvěcení kostela přihlíželo jen několik desítek lidí, kteří mezi sebou drželi rozestupy. Dění uvnitř kostela sledovali na obrazovce. Od 13:00 do 16:00 budou moci lidé do kostela individuálně přicházet za modlitbou na prohlídku. Bude možné také navštívit a prohlédnout si komunitní centrum. 

Architektem nového kostela je Jakub Žiška, spoluautorem je Pavel Šmelhaus.
Dokončovaná stavba kostela Krista Spasitele v Grussově ulici na pražském...

Minimalistická stavba nového kostel vznikla podle návrhu architektů Jakuba Žišky a Pavla Šmelhause a zahrnuje i komunitní centrum se sálem, klubovnami a kavárnou. Prostory mají sloužit nejen farnosti, ale všem obyvatelům Barrandova. Mohou se v nich konat koncerty, besedy, přednášky či výstavy, v centru jsou klubovny, knihovna, dětský koutek, kavárna a přilehlé hřiště.

Kostel jednoduchých geometrických tvarů s bílou fasádou zapadá do prostředí tvořeného převážně panelovými domy, nachází se blízko lesa a v těsné blízkosti Prokopského údolí. Má tradiční jednolodní půdorys, výrazný portál a věž se zvony, interiér liturgickými prvky vybavili sochaři Petr Váňa a Stanislav Kolíbal, kteří v neděli byli mezi hosty. Stavba kostela přišla na 150 milionů korun, z jedné třetiny ji financuje pražské arcibiskupství, které od Prahy 5 odkoupilo i pozemek. Přispívají soukromí dárci, podle faráře Josefa Ptáčka někteří do projektu vkládali své životní úspory. 

Ve Varšavě po sto letech vysvětili pravoslavný kostel, nese jméno istanbulského chrámu

Pro zasvěcení kostela byla vybrána neděle, na niž připadá Slavnost Ježíše Krista Krále. V církvi jde o relativně nový svátek, nemá ani stoletou tradici. Označení král spolu s dalšími tituly, jako třeba pán je vyjádřením vlády, kterou věřící přiznává Ježíši Kristu nad svým životem.

Zástupce stavební firmy v neděli předal Dukovi symbolický klíč od kostela, který je tak otevřen k užívání. „Symbolika klíčů připomíná základ naší církve (...) je to symbol, že biskup je prvním liturgem a správcem místní církve. Ale protože by nedokázal nic bez vaší pomoci, kněží, jáhnů, sester a bratří, předávám tento klíč vašemu duchovnímu správci, otci Josefovi a v něm také i vám. Postavili jste nádherný kostel a věřím, že bude o něj také nádherně postaráno,“ řekl Duka farníkům. Místnímu faráři Josefu Ptáčkovi spolu s klíčem předal kalich, monstranci a výtisk bible, které farnosti věnovala pražská arcidiecéze. Duka pokropil svěcenou vodou oltář i vnitřní stěny kostela, poté vyšel ven a stejné úkony provedl i vně stavby.

Ptáček poděkoval farníkům, že kostel pomáhali postavit, dělníkům, kteří na něm pracovali, a na dálku pozdravil i Bruna Barranda, potomka Joachima Barranda, francouzského paleontologa (1799 až 1883), po němž čtvrť nese jméno. Barrandův potomek podle něj vznik nového kostela celou dobu sledoval. Hlavním impulzem k přípravám stavby před deseti lety byla nedostačující kapacita farního kostela sv. Filipa a Jakuba na Zlíchově kvůli nárůstu počtu obyvatel na Barrandově.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!