Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kardinál se výrokem o rudých praporech dostával na hranu, stojí si za svým Radiožurnál

Česko

  15:06aktualizováno  19:49
PRAHA - Volební agitace do éteru Radiožurnálu nepatří a kardinál Dominik Duka už se dostával na hranu, hájí práci svého týmu šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný foto: Český rozhlas

Pražský arcibiskup v pondělí v rozhlase hovořil o restitucích a nároku církve na některé budovy a pozemky v areálu Pražského hradu. Ve chvíli, kdy se dostal k tématu komunismus, rozhlas rozhovor s Dukou rychle ukončil. (Více čtěte ZDE)

Lidovky.cz  Moderátorka přerušila kardinála ve chvíli, kdy zazněla slova o rudých praporech, srpech a kladivech. Proč? Jsou to pojmy, které v době před volbami nesmí v rozhlase zaznít?
Tak to rozhodně není. My nemáme žádná slova, která by nesměla zaznít v rozhlase, ale máme nějaká pravidla volebního vysílání a naši moderátoři mají pokyn vést rozhovory tak, aby respondenti v aktuálně-publicistických rozhovorech nikomu neškodili a nikomu nestranili. A tady to pan kardinál už dostával na hranu toho, co říkám. Protože asi to jednání, které k tomu tématu proběhlo, ho neuklidnilo. Ty emoce tam byly znát, a proto naše moderátorka - na pokyn editora - se rozhodla, že ten rozhovor ukončí. Protože to, kvůli čemu jsme ten rozhovor dělali, už zaznělo. Bylo to rozhodnutí, které ten člověk musí udělat ve vteřině.

Reakce Petra Šafaříka, člena Rady ČRo

"Myslím, že se v onom rozhovoru moderátorka pohybovala na samé hraně. Byla určitě velmi nervózní poté, co na ni arcibiskup tak zvyšoval hlas. Rozhlas by měl svými předvolebními pravidly poměřit spíše některé díly pravidelného pořadu "Glosa Dominika Duky".

Byl bych poslední, kdo by prohřešky ČRo proti zásadám kvalitní novinařiny chtěl omlouvat, ale musím zdůraznit širší souvislosti. Dominik Duka patří k lidem, které ČRo dlouhodobě upřednostňuje. Proto musím k onomu incidentu podotknout, že od novinářů ČRo se podobná "odvaha" či rozhodnost vůči představitelům establishmentu slýchá jen málokdy."

Lidovky.cz  Vy říkáte, že se pan Duka dostával na hranu. Ale on přeci pouze upozorňoval, do jakých dob by se podle něj Česko vrátilo, pokud by vyjmutí budov na Pražském hradě z restitucí prošlo.
Já neříkám, že to byla volební agitace. Já říkám, že v tu chvíli - a že jsem se za mikrofonem něco naseděl - se moderátor a editor museli rozhodnout. Teď jsme skoro 24 hodin poté, všichni jsme chytří, všichni jsme to slyšeli třikrát čtyřikrát. Oni se rozhodli, že už je to na hraně toho, co by se v předvolebním vysílání média veřejné služby objevit nemělo, protože vyrovnání s církvemi je jedno z volebních témat několika politických stran.

Lidovky.cz  Znamená to, že si tedy rozhlas za zvoleným postupem stojí?
Mluvíte s šéfredaktorem Radiožurnálu a šéfredaktor Radiožurnálu říká, že si za rozhodnutím svého moderátora a svého editora stojí.

Lidovky.cz  Můžete ještě aspoň obecně shrnout ta pravidla, která v těchto dnech v rozhlase platí?
Neřeknu to řečí všech těch bodů, které tu máme, ale filosofie předvolebních pravidel je nikomu nepomáhat, nikomu neškodit.

Z pravidel předvolebního vysílání Radiožurnálu

"Hostům ve vysílání ani dalším respondentům v žádném případě nelze klást otázky typu „koho půjdete volit" nebo „kterou politickou stranu preferujete" ani žádné otázky, které by mohly podobné výpovědi vyvolat. Pokud host v živém vysílání bez ohledu na moderátorem položenou otázku začne propagovat či naopak kritizovat některého z politiků, kandidátů či některý subjekt, je moderátor povinen okamžitě zasáhnout, případně i přerušit rozhovor."

Kompletní "Pravidla vysílání Českého rozhlasu v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny 2013" si můžete přečíst ZDE.

Lidovky.cz  A jedním z konkrétních opatření je tedy nepovolit známým osobnostem, aby se nyní mohli dopustit jakékoli předvolební agitace?
Ne jen teď, to jsme nedělali nikdy. A myslím, že to ani dělat nebudeme. Médium veřejné služby je tady, ať se nám to líbí nebo ne, pro voliče všech politických stran.

Co na to Duka? Po volbách si možná zabere věž

Server Lidovky.cz požádal o vyjádření k náhle ukončenému rozhovoru i samotného kardinála Dominika Duku. Jeho mluvčí odkázal na facebookový profil pražského arcibiskupa, kde Duka v posledním příspěvku vysvětluje, proč má církev zájem o věž Mihulku v areálu Pražského hradu - nutno dodat, že s notnou dávkou ironie.

Mimo jiné píše: "...V případě vítězství nejmenované strany, která v minulosti pronásledovala mnoho kněží, si chce kardinál Duka věž Mihulku zabrat pro sebe. Po zbytek života, zde bude hrát na housle a varhanní pozitiv a vydělávat na církevní restituce."

POSLECHNĚTE SI:

Pondělní odpolední vysílání Radiožurnálu si můžete poslechnout ZDE. Rozhovor s Dukou začíná v 22. minutě a končí v 27. minutě záznamu.