2. ledna 2017 14:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kardinál Vlk skončil kvůli srdci v nemocnici, do budoucna chce zvolnit

Kardinálovi Vlkovi je 84 let, funkci praž | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kardinálovi Vlkovi je 84 let, funkci praž | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Kardinál a bývalý pražský arcibiskup Miloslav Vlk strávil konec uplynulého roku v nemocnici, lékaři rozhodli o jeho hospitalizaci kvůli srdečním potížím. Kardinál proto zrušil svůj veškerý vánoční program. Současně si na první polovinu ledna naplánoval volno, aby se mohl v klidu doléčit.

Kardinála Vlka přepadla srdeční slabost na Štědrý den, kdy se chystal za přáteli na sváteční večeři. „Zatmělo se mi v očích a cítil jsem závratě. Ale na večeři jsem přece dojel, avšak v jejím průběhu předchozí příznaky zesílily. Rozbouřil se i tlak,“ popsal kardinál Vlk na svém webu. U tabule shodou okolností sedělo několik lékařů, kteří bývalému pražskému arcibiskupovi doporučili odjezd do nemocnice.

Slavnostní mše svatá s kardinálem Vlkem.
Kardinál Miroslav Vlk požehnal novým vozům Hasičského záchranného sboru

Kardinála Vlka přijali na II. Interní klinice kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde strávil několik dní. „Propuštěn byl ještě v loňském roce,“ sdělila serveru Lidovky.cz Hana Pohořalá ze sekretariátu kardinála. Vlk o svém zdravotním stavu informoval na svém webu 30. prosince. Přesný průběh hospitalizace s ohledem na citlivost tématu Pohořelá odmítla sdělit, diskrétní zůstává i mluvčí nemocnice.

Štědrovečerní příhodou vyvrcholily zdravotní problémy, které kardinála trápily od jara loňského roku. „Na jaře jsem trochu cítil bolesti ramen. Nevěnoval jsem tomu příliš pozornost a rozvíjel jsem své bohaté pastorační aktivity dále. Ale po měsíčním lázeňském pobytu v říjnu plném procedur jsem cítil tyto bolesti zřetelněji,“ popsal Vlk své přetrvávající obtíže.

Zbytek ledna se bude kardinál hlavně léčit

Přestože už kardinála z nemocnice propustili, bývalý pražský arcibiskup se nadále léčí a čeká ho ještě několik vyšetření. „Zatím není doma, je v určité zdravotní péči. Ale to už je příliš soukromé,“ podotkla Pohořalá. Jisté ale je, že kardinál výrazně zvolní pracovní tempo. První polovinu ledna nebude mít žádný oficiální program. „V příštích dnech nemá nic v plánu, vše se zrušilo. Tak to bude vypadat první polovinu měsíce,“ poznamenala Pohořalá. „Každopádně celý měsíc bude ve znamení toho, aby se uzdravil,“ dodala.

V druhé půlce ledna pak má kardinál naplánovaný pobyt na Šumavě, kde by měl být od 16. do 26. ledna. Sám Vlk vnímá svou zdravotní příhodu jako signál, aby se celkově více věnoval sám sobě než své kněžské práci. „Začalo mi docházet, že ty problémy se srdečním rytmem vycházejí také z hektického stylu života a z nerespektování důležitých napomenutí lékařů o odpočinkovém a pitném režimu,“ uvedl na svém webu Vlk.

Čtyřiaosmdesátiletý kardinál byl v letech 1991 až 2010 pražským arcibiskupem, současně tím představoval hlavu římskokatolické církve v Čechách. Po složení své funkce ale dál působí na pražském arcibiskupství, nicméně oficiálně je v důchodu. V praxi to znamená, že se na správě arcibiskupství nepodílí a program si organizuje sám. Jeho převážnou část tvoří bohoslužby. „Biskupem a knězem je doživotně, ale jinak je klasický důchodce,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Vojtěch Mátl ze sekretariátu pražského arcibiskupství.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz