25. října 2016 11:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kardinál Vlk: Předávání vyznamenání je ‚kšeftaření‘. Ovčáček: Kněz by neměl šířit zlobu

Dny lidí dobré vůle na Velehradě.  Kardinál Miroslav Vlk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dny lidí dobré vůle na Velehradě. Kardinál Miroslav Vlk | foto: Dalibor Glück, MAFRA

PRAHA K situaci ohledně udělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu se vyjádřil i Miloslav kardinál Vlk, který celou situaci označil za „kšeftaření s významnými symboly naší státnosti“. Podle Vlka je jednání prezidenta Miloše Zemana ponižují a snižuje prezidentský úřad.

Vlk se takto ostře vyjádřil na svých webových stránkách. Celé znění Vlkovy kritiky si můžete přečíst zde. Kardinál označil Zemanovo chování za flagrantní. „ Zaslouží si protest zdravě uvažujících občanů neúčastí na udělování státních vyznamenání, pakliže se s nimi takto kšeftuje,“ komentoval situaci Vlk, který Zemana již v minulosti kritizoval za dohodu o církvi, kterou podepsal s kardinálem Dominikem Dukou.

Ke kardinálově ostré kritice se vyjádřil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Kněz by měl být uměřený ve vyjadřování a nešířit zlobu,“ uvedl Ovčáček.

Vlk varuje před výběrem prezidenta

„Když potom celá záležitost vyhřezla různými lživými prohlášeními ze strany Hradu, a já jsem byl dobře informován o jejím průběhu, musím se rozhodně postavit na stranu těch, kdo odsuzují takovéto kšeftaření s významnými symboly naší státnosti a snižování prezidentského úřadu,“ vymezil se Vlk proti jednání Hradu. Kardinál také dále dodal, že se původně osobně plánoval sejít s nejvyšším duchovním vůdcem Tibetu dalajlamou, ale nakonec dal přednost přípravě na cestu na setkání s papežem Františkem.

Podle Vlka by více podobných kauz mohlo přimět lidi k pochopení, že jednání nejvyššího představitele státu poškozuje obraz národa ve světě. „Napříště bude nutné kvalitněji vybírat kandidáty na tento nejvyšší post v naší společnosti,“ uvedl závěrem Vlk.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz