Pátek 8. listopadu 2024, svátek má Bohumír
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vše o pohřbu kardinála Vlka: rakev zamíří na dvě místa, vyprovodí ho písně od Ebena

Česko

  15:16
PRAHA - Pohřeb zesnulého kardinála Miloslava Vlka se bude konat v sobotu 25. března, a to v katedrále sv. Víta v Praze. Začátek je naplánovaný na jedenáctou hodinu dopoledne. Tělo bude následně uloženo do arcibiskupské hrobky přímo v katedrále, vedle kardinálů Františka Tomáška a Karla Kašpara.

Kardinál Miroslav Vlk při mši. foto: MAFRA

Veřejnost se může s kardinálem přijít rozloučit na dvě místa: v katedrále sv. Víta ve čtvrtek od sedmnácté do jedenadvacáté hodiny, kde bude k vidění otevřená rakev, a v pátek od patnácté do jedenadvacáté hodiny v kostele sv. Benedikta u sester karmelitek, kde bude rakev podle slov mluvčího uzavřená.

Arcibiskup Dominik Duka byl tím, kdo smrt kardinála oznamoval a bude i tím, kdo ho vyprovodí. Sobotní zádušní mše začne v jedenáct hodin dopoledne.

Kardinál Miloslav Vlk.
Kardinál Miroslav Vlk požehnal novým vozům Hasičského záchranného sboru

Pohřeb se ponese v neformálnějším duchu, než je zvykem. Rozhodlo se tak po dohodě generálního vikáře se sestrou zesnulého kardinála. Ten si jakožto stoupenec hnutí fokoláre nepotrpěl na barokní mše. Rozloučení proběhne podle protokolu arcibiskupa za doprovodu duchovní hudby Petra Ebena. Rodina si žádná speciální přání nevyžádala. Sdělil to mluvčí pražské diecéze Stanislav Zeman Lidovkám.cz.

Prezident České republiky Miloš Zeman se pohřbu nezúčastní. „Pan prezident zašle na pohřeb smuteční věnec prezidenta republiky, což je dostatečné vyjádření úcty k zesnulému,“ řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Kardinál Zemana často kritizoval, naposledy pak tento podzim, kvůli okolnostem neudělení vyznamenání bývalému osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu.

Kardinál Vlk zemřel ve věku osmdesáti čtyř let po těžkém boji s rakovinou 18. března 2017. Během svého života získal za svou práci řadu ocenění. Obdržel vysoké státní vyznamenání Spolkové republiky Německo - Velký kříž za zásluhy, Václav Havel mu propůjčil řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Masarykovo demokratické hnutí Vlka ocenilo medailí Tomáše Garrigua Masaryka a mnoho dalších.

Kardinál Miloslav Vlk

  • Narozen: 17. května 1932 v Líšnici
  • Studium: V roce 1952 ukončil maturitní zkouškou studim na Jiráskově Gymnáziu. Další studium mu nebylo povoleno, a tak začal pracovat jako dělník v továrně Motor Union. V letech 1955-1960 srudoval na Filosofické fakultě UK, obro archivnictví. Od roku 1964 studoval na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích.
  • Kariéra: 23. července 1968 byl vysvěcen na kněze, aby ho následně českobudějovický biskup Josef Hlouch jmenoval svým sekretářem. Jeho pastorační působení se však nezamlouvalo komunistkým pohlavárům a odsunuli ho po roce 1971 na Šumavu. Rok 1978 pro Vlka znamenal odnětí státního souhlasu k veřejnému výkonu kněžské služby. Začal pracovat jako umývač po vzoru svých kolegů. V roce 1989 mu byl souhlas navrácen a v roce 1990 byl jmenován českobudějovickým biskupem. 27. března 1991 pak pražským arcibiskupem a českým primasem. Od roku 1991 do roku 2000 předsedal biskupské konferenci. V roce 1994 jej papež Jan Pavel II. jmenoval kardinálem. V roce 2010 papež Benedikt XVI. přijal Vlkovu rezignaci na pastorační vedení pražské arcediecéze z důvodu dosažení stanovené věkové hranice.
  • Ocenění: Vysoké státní vyznamenání Spolkové republiky Německo (1999), Čestná medaile Tomáše Garrigua Masaryka (2001), Řád Tomáš Garrigue Masaryka (2002), ocenění organizace Ackermann Gemeinde, která pracuje na uzdravení vztahů mezi Čechy a Němci
  • Čestné doktoráty: Illinois Benedictine College (1992-USA), University of St. Thomas (1993-USA), Bavorská univerzita v Pasově, čestný doktorát Papežské teologické akademie (2001-Krakov), Opolská univerzita (2002-Opole)
Autor: