Veřejnost se může s kardinálem přijít rozloučit na dvě místa: v katedrále sv. Víta ve čtvrtek od sedmnácté do jedenadvacáté hodiny, kde bude k vidění otevřená rakev, a v pátek od patnácté do jedenadvacáté hodiny v kostele sv. Benedikta u sester karmelitek, kde bude rakev podle slov mluvčího uzavřená.
Arcibiskup Dominik Duka byl tím, kdo smrt kardinála oznamoval a bude i tím, kdo ho vyprovodí. Sobotní zádušní mše začne v jedenáct hodin dopoledne.
Pohřeb se ponese v neformálnějším duchu, než je zvykem. Rozhodlo se tak po dohodě generálního vikáře se sestrou zesnulého kardinála. Ten si jakožto stoupenec hnutí fokoláre nepotrpěl na barokní mše. Rozloučení proběhne podle protokolu arcibiskupa za doprovodu duchovní hudby Petra Ebena. Rodina si žádná speciální přání nevyžádala. Sdělil to mluvčí pražské diecéze Stanislav Zeman Lidovkám.cz.
Prezident České republiky Miloš Zeman se pohřbu nezúčastní. „Pan prezident zašle na pohřeb smuteční věnec prezidenta republiky, což je dostatečné vyjádření úcty k zesnulému,“ řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Kardinál Zemana často kritizoval, naposledy pak tento podzim, kvůli okolnostem neudělení vyznamenání bývalému osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu.
Kardinál Vlk zemřel ve věku osmdesáti čtyř let po těžkém boji s rakovinou 18. března 2017. Během svého života získal za svou práci řadu ocenění. Obdržel vysoké státní vyznamenání Spolkové republiky Německo - Velký kříž za zásluhy, Václav Havel mu propůjčil řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Masarykovo demokratické hnutí Vlka ocenilo medailí Tomáše Garrigua Masaryka a mnoho dalších.
Kardinál Miloslav Vlk
|