8. června 2017 14:01, aktualizováno  15:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kardiochirurg Pirk doporučil Zemanovi nekandidovat. Měl by vrátit diplom, vzkázal Ovčáček

Kardiochirurg Jan Pirk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kardiochirurg Jan Pirk. |

PRAHA Kdyby prezident Miloš Zeman dělal jiné zaměstnání, byl by již v invalidním důchodu. Taková slova pronesl na adresu současné hlavy státu známý kardiochirurg a přednosta pražského IKEM Jan Pirk. Podle něj by Zeman ze zdravotních důvodů neměl znovu kandidovat, ale raději si odpočinout. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček mu vzápětí z Vietnamu, kde byl prezident do čtvrtka na návštěvě, vzkázal, že by měl vrátit diplom.

„Pan prezident pro tuto zemi vykonal spoustu, měl by si užít zaslouženého odpočinku,“ reagoval Pirk v rozhovoru pro server Info.cz na dotaz, jak nahlíží na zdravotní stav Miloše Zemana. „Kdyby dělal jakékoliv jiné zaměstnání, tak by byl v invalidním důchodu, nebyl by schopen jej vykonávat,“ doplnil posléze.

Pirk podotkl, že práce prezidenta je náročná, neboť nemá žádnou volnou minutu. I proto by dle jeho slov měl tuto funkci vykonávat pouze zdravý člověk. „Podle mě jako lékaře by se neměl ucházet o druhý mandát,“ dodal s tím, že jej udivuje Zemanovo kouření, neboť prezidenta považuje za inteligentního člověka, který ví, co si touto činností způsobuje.

Tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.
Jan Pirk

Proti těmto slovům se ovšem ostře ohradil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Pirkovo vyjádření označil za hluboce neprofesionální a mimořádně neetické. „Lékař, který hodnotí zdravotní stav na dálku, by měl vrátit diplom,“ uvedl pro Blesk.cz. „Považuji to ze strany pana Pirka za ostudné,“ dodal posléze pro server Lidovky.cz.

Zdraví současné hlavy státu je nyní pod drobnohledem, protože kvůli únavě v poslední době Zeman nejednou upravoval naplánovaný program a během návštěvy v Číně na něj museli čekat státníci v čele s ruským a čínským prezidentem. Zeman však během návštěvy ve Vietnamu uvedl, že svůj zdravotní stav považuje s malými výkyvy za totožný po celou dobu, co je na Pražském hradě. „V mém případě je jediný důvod to, že špatně chodím, což je sice nemilé, ale už jsem jednou říkal, že politika se nedělá nohama, ale mozkem,“ podotkl.

Prezident Zeman v letech 2013 a 2017.

Prezident Zeman v letech 2013 a 2017.

rsaRobert Sattler

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz